Karın Guruldaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Karın Guruldaması Belirtileri ve Tedavisi

Karın guruldaması bir çoğumuzun hiç beklenmedik bir ortamda dahi karşılaşabildiği sorunlardan biridir. Karın guruldaması açken olabileceği gibi tok karnına da karşılaşılabilecek bir durum. Tok karnına karşılaştığımız karın guruldamasının nedenleri gazlı içecekler ve yiyecekler, diyafram fıtığı ve bağırsakta gaz birikmesi gibi durumlar olmaktadır. Karın guruldaması genellikle yemek yerken ya da bir şeyler içerken kişinin hava yutmasından dolayı da kaynaklanmaktadır. Diğer nedenlerden birisi de yemek yerken ya da bir şeyler içerken hızlı olmaktır. Yemek yeme esnasında hızlı davranmak ya da heyecanlı bir şekilde konuşmak hava yutulmasına neden olabilir. Karın guruldaması sadece kişi açken görülen durumlar değildir.

Midede gaz birikmesi ve stresli durumlarda da karın guruldaması oluşabilir. Çoğumuzun hoşlanmadığı karın guruldamasının nedenleri arasında bazen de midenin boş olması gelir. Boş olan mideye hava dolması ve mide hareket ettikçe içeride bulunan havanın da hareket etmesiyle birlikte karın guruldaması oluşur. Beklenmedik anlarda karşılaşılan karın guruldaması kişiyi bazen utandırabilir. Bu nedenle sizlere karın guruldaması ile ilgili birkaç öneri ve tavsiyemiz olacak.

Karın Guruldaması İçin Öneriler
 • Karın guruldamasını engellemek istiyorsanız gazlı yiyecek ve içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Örnek vermek gerekirse cola, bira, kuru fasulye, elma, erik ve şeftali gibi yiyecek ve içecekler uzak durmanız gerekenler arasında ilk sıralarda geliyor.
 • Diğer bir önerimiz ise yemek yerden ya bir şeyler içerken yavaş yemeye ve yiyecekleri uzunca çiğnemeye özen gösterin. Nihayetinde peşinizden atlı koşmuyor.
 • Süt ürünleri tüketimini de azaltmanız gerekiyor.
 • Sakız çiğnemekten ve bir şeyler içerken pipet kullanmaktan kaçının.
 • Karın guruldaması olduğu esnada sesi gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler bir kaşığı zeytinyağı ya da bir bardak limonlu çay tüketimi olmalıdır. Çünkü bitkisel çaylar karın guruldamasını geçirmek için en etkili yollardır.
 • Su içerken yavaş içmeye özen göstermeli, su içerken aynı anda nefes almaya çalışmaktan da kaçınmalısınız. Bunun için de size tavsiyemiz özellikle çok susadığınızda su içerken ara vererek ve nefes alıp verdikten sonra su içerek devam etmenizdir.
 • Karın guruldamasına yol açan nedenlerin en önemlisi alkoldür. Alkolden uzak durmanız gerekiyor.
 • Özel bir ortamda bulunacaksanız o gün için kuru fasulye yemekten kaçının.
 • Özel bir yemekte kendinizi strese sokmayın ve rahat bırakın. Aksi taktirde yaşadığınız heyecan ve stres istenmeyen karın guruldamasına neden olabilir.
 • Maya içeren yiyeceklerden ve lifli sebzeleri tüketmekten kaçınmaya çalışın. Maya içeren yiyecekler grubunda karbonatlı gıdalar ve kepek yer alırken, lifli gıdalar grubunda da kuru fasulye gibi besinler yer alıyor.
 • Aşırı stres özellikle yemek yerken yaşanan üzüntüler karın guruldamasına neden olur. Bu nedenle yemek esnasında kendinizi üzüntüden uzak tutmaya çalışın.
 • Eğer arkadaşlarınızla buluşacaksanız ve gün içerisinde karın guruldaması problemi ile karşılaştıysanız mutlaka gittiğiniz ortamda bitki çayı içmeyi tercih edin.
Karın guruldaması her ne kadar açlık ve diğer nedenlerden olsa da bağırsakla ilgili herhangi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer karın guruldaması şikâyetleriniz uzun süreliyse mutlaka bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca karın guruldaması için verebileceğimiz tavsiyeler arasında zencefil, rezene, papatya ve nane çayları da önem taşıyor. Bitki çayları karın guruldamasını yatıştırmaya yarayan en iyi yolların başında gelir. Karın guruldamasını önleminin en iyi yolu aç kalmaktan kaçınmak ve gazlı içeceklerden uzak durmaktır. Alacağınız ufak birkaç önlem sayesinde istemediğiniz ortamlarda karın guruldaması yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle bir şeyler içerken nefesinizi kontrol etmeyi bilmelisiniz. Her ne kadar önlem alsanız da sürekli karşılaştığınız karın guruldaması problemi varsa da mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor. Aksi taktirde guruldamalar herhangi bir bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide Bulantısı ve Kusma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Ağrısı ve İshal

Karın Ağrısı ve İshal

Göbek Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Şişkinliği ve Gazın Nedenleri

Karın Şişkinliği ve Gazın Nedenleri