Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte karın ağrısı, sık karşılaşılan şikâyetlerden bir tanesidir ve gebelik süreci boyunca devam edebilir. Bilhassa gebeliğin en kritik dönemlerinden biri olan ilk üç ay içerisinde pek çok anne adayı karın ağrısı şikâyetinden yakınmaktadır. Çoğunlukla erken dönemlerde kendi belli eden karın ağrısı regl dönemini takip eden ilk birkaç gün içerisinde dahi görülebilmektedir. Birçok gebe kadın bu ağrıyı adet döneminde görülen karın ağrısı ile aynı bir ağrı olduğunu teyit etmiş ve sanki yeniden adet göreceklermiş gibi tarif etmişlerdir. Yalnız teorik olarak olaya bakıldığında gebelik süreci boyunca görülen karın ağrısının bir diğer nedeni olarak rahmi tutan bağların gerilme yapmasıdır. Rahim büyüme gösterdikçe onu tutan ve çevreleyen birtakım önemli bağ dokular vardır ve bu bağlar büyüyen rahim karşından doğal olarak kendilerini kasarlar ve gerilir. Bu nedenden ötürü de birtakım ağrılar meydana gelebilir. Anne adayları bu ağrıları bıçak batması, acı ve sızı şeklinde olarak tanımlamaktadırlar. Her anne adayında görülmeyen bu durum genelde kilo problemi fazla olan gebe kadınlarda daha çok görülmektedir.

Gebelik döneminde gerilmeden kaynaklanan karın ağrısı çoğunlukla gebeliğin 11 ile 20. Haftaları arasında daha çok görüldüğü gibi bu ağrılar çoğu zaman tek taraf veya çift taraf olarak tabir edilmektedir. Anne adayının ani bir şekilde yerinden kalkması veya ani hareket etmesi halinde kendini belli edebilir ve geçici bir ağrı semptomu ile karşı karşıya kalınabilir. Her anne adayında görülmesi mümkün olan bu ağrıların klinik olarak hiçbir önemi yoktur ve anne adayına çoğu zaman dinlenmesi tavsiye edilir. Gerilmeden ötürü anne adaylarını rahatsız eden karın ağrısı için bebek yağı oldukça faydalıdır. Ağrının olduğu dönemlerde anne adayının karın bölgesine bebek yağı ile masaj yaparak ovması halinde ağrı kendiliğinden birkaç dakika içerisinde geçecektir. Bu masaj gerilmeyi biraz dindirecektir ve karın bölgesini de rahatlatacaktır.

Gebelikte karın ağrısına yol açan etkenler arasında mide yanması, gaz sorunu ve kabızlık şikâyeti de bulunmaktadır. Özellikle gaz sıkışması durumu karın ağrısına neden olacağı gibi ciddi sorunları da peşinden getiren bir sorundur. Böyle bir durum karşısında direk sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilmektedir. Gebeliğin son haftalarına doğru daha çok görülen yalancı kasılmalar da çoğu zaman karın ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Genelde bu tür ağrılar ara, ara gelir ve zamanla kendiliğinden kaybolur. Ancak sürekli öne gelen bir karın şikâyeti varsa tabi ki en doğru tanıyı Uzman bir doktor verecektir.

Özellikle gebelikte karın ağrısı ile görülen rahim kasılmasının gereğinden uzun süreli görülmesi, erken doğum olayının en önemli belirtisidir. Böyle durumlarda gebe kadına ilk olarak NTS yapılır ve kasılmalar takibe alınarak seyrine bakılır. Ayrıca ağrının durumu da NTS ile rahatlıkla öğrenile bilinir. Anne adayına ilk olarak çeşitli ağrı kesiciler verilir ve ağrının dinmesi beklenilir.

Ağrının durdurulması bebeğin yaşamı açısından oldukça önemlidir. Gebelik sürecinde görülen ve ciddi tehlikeli olan bu ağrının tarifini şu şekilde yapmak mümkündür. Karın taş gibi olur, alınan ağrı kesicilerin hiçbir faydası olmaz, tansiyon hastaya göre düşebilir veya çıkabilir, anne adayı tipik bir şok eğilimdedir ve nadiren de olsa kanama görülebilir. Karın ağrısının yanında bu gibi belirtiler gerçekleşmiş ise bir kadın doğum doktoruna başvurmak bebeğin ve annenin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

Gebelikte Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Karın Yaralanmaları

Karın Yaralanmaları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar

Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar

Karın Şişkinliği ve Gazın Nedenleri

Karın Şişkinliği ve Gazın Nedenleri

Karın Eritme Nasıl Yapılır?

Karın Eritme Nasıl Yapılır?

Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir  mi?

Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir mi?