Karın Eritme Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Karın Eritme Nasıl Yapılır?

Karın eritme, hareketsiz bir yaşam sürme, hatalı beslenme şekli ve yaşın ilerlemesiyle birlikte metabolizma hızının düşmesi yüzünden karın bölgesinde göbek olarak tanımlanan yağ birikimleri olur. Bu sorun kadınlardan fazla erkekleri etkileyen bir durumdur. Fakat erkek ya da kadın herkesi hem sağlık yönünden hem de estetik açıdan rahatsız eden bir oluşumdur. Vücutta olan yağların yarısı cildin altındadır. Kalan yarısı ise kasların arasında yer alır. Karında biraz yağ olması son derece doğaldır. Vücutta bulunan iç yağlar, iç organları korumayı amaçlar. Bu yüzden karında bulunan yağların hepsini yakmak demek, kaslı bir karın bölgesine sahip olmak demektir. Bu oldukça zordur. Karın bölgesindeki yağların çok olması estetiği bozduğu gibi, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve iç organların yağlanması sonucunda fonksiyonlarda bozulma meydana gelebilir. Bu yüzden yağ oranı az olan bir vücuda sahip olmak, sağlığın en büyük göstergesidir.

Karın yağlarını yakabilmek için insanlar yoğun bir çaba harcar. Ancak bunu sağlamak için doğru yöntemin uygulanması gerekir. Yapılan mucize diyetler bunu sağlamaktan çok uzaktır. Karın eritme için diyet ve egzersiz programının disiplinli şekilde uygulanması gerekir. Yaşam koşullarında köklü bir değişim yapılmalı, zihinsel olarak motivasyon yerinde olmalıdır. Kişinin zihinsel olarak buna hazır olmaması halinde, girişimler başarısız olur. Yılların birikimiyle oluşmuş olan karın yağlarının eritilmesi kolay olmayacaktır. Karın eritme için, kişinin çok yönlü bir disipline girmesi gerekir. Diyeti ve egzersizi tek başına uygulamak, daha uzun bir süreçte sonuç verecektir. Buda kişinin kısa sürede bundan vazgeçmesine neden olacaktır. Eğer sporcu değilseniz, sadece egzersizle yağ yakamazsınız. Sporcu olmayanların vücudu egzersizle yeteri kadar kalori harcayamaz. Diyetlerde çok düşük kalorili olursa, vücut üzerinde olumsuz etkiler yapar.

Karın eritme için yapılan egzersizler

Yağ yakmak için kardiovasküler egzersizler: Karındaki yağları yakmak için kalori harcanması gerekir. Bu kardiovasküler egzersizlerle sağlanabilir. Bu egzersizler yüzme, yürüyüş, koşu, bisiklet, aerobik, basketbol, tenis gibi aktivitelerden oluşur. Bu çalışmalardan birini günlük programına alan kişiler yeteri kadar kalori harcayabilir ve karında olan yağları yakabilir. Hiç yapamadığınız takdirde yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş bacak kaslarının yanında, kol karın ve sırt kaslarını çalıştıran bir aktivitedir. Bunlar metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede vücuda bol miktarda oksijen girmesi sağlanır ve yağ yakılması kolaylaşır. Vücuttaki çalışan kaslar ekstra kalori ihtiyacı içindedir. Beslenmede fazla gıdalar kasların ihtiyacı için harcanır. Bu egzersizler en az 20 dakika süreyle yapıldığında, kalp hızını arttırır ve yağ yakmaya başlar. Vücutta olan yağların bir organ gibi düşünülmesi gerekir. Bu yüzden bölgesel olarak yağ yakımı olmaz. Vücudun her yerinden yağ yakılır. Ayrıca yeni yağ tabakalarının önüne geçilir. En faydalı çalışma haftada 3-4 defa 30-45 defa kardio yapmak olacaktır. Buna ilk defa başlayanlar 15 dakikayla başlamalı ve beşer dakika arttırarak çalışmalıdır. Yağ yakmayı hızlı bir hale getirmek için yüksek yoğunlukta ara egzersizler yapmalıdır. Bu kalp ve akciğerlerin çalışa kapasitesini arttırır. Burada egzersiz programının uzun şekilde yapılması değil, yoğun yapılması gerekir.

Karın yağlarını yakmak için ağırlık çalışmaları

Yapılan egzersizlerde karın kasları çalışacaktır. Çünkü egzersizler yapılırken, dolaylı olarak karın kasları kullanılmaktadır. Karın kasları formu kontrol etmek için, sabitleyici görevi görmektedir. Karın kasları zayıf olduğunda, yağları eritmek daha az olacaktır. Ağırlık çalışmalarında büyük kaslardan, küçük kaslara doğru çalışılmalıdır.

Karın eritmede beslenme alışkanlıklarının etkisi

Kişilerin beslenme şekli karın bölgesindeki yağlanmanın olmasında en etkili faktördür. İnsanların beslenme alışkanlığı genellikle büyük porsiyonlarla besin değeri az, yağ içeriği fazla olan gıdaların tüketilmesi şeklinde olmaktadır. Bu tarz beslenme şekli gençlerde ve çocuklarda yaygındır. Çevrede bu tür beslenmeyi teşvik edici çalışmalarda bulunmaktadır. İnsanların besin içerikleri hakkında bilgi sahibi olmaması yüzünden, obez kişilerin yaygınlaşması söz konusudur. Kişilerin bölgesel yağlanması ya da fazla kilosu olması halinde beslenme alışkanlığının düzene sokulması gerekir. Bunlar kişinin yaşı, cinsiyeti, ideal kilosu, uyguladığı diyet geçmesi, yaşam şekli, sağlığı dikkate alınarak düzenlenmelidir.

Karın Eritme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Eritme Nasıl Yapılır?

Karın Eritme Nasıl Yapılır?

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Guruldaması Belirtileri ve Tedavisi

Karın Guruldaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi