Karın Boşluğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Karın Boşluğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğunda Ağrı, Karın ağrısı başlayan sancı ile karında olan veya oluşacak ağrı nedenidir. Karın bölgesindeki alt kaburga kısmı, diyafram üstü ve her iki leğende de kemik aralığında kısıtlanmış anatomik bulgudur. Karın boşluğu, özetlenirse; derinin ve karın duvarının kasları olarak dokularında meydana gelebiliyor oluşumuna göre, devamlı karın ağrısı genelde karın boşluğu kısmında organların sebebiyet verdiği ağrıyı teşhis edebilmek için bakılıyor. Karın kısmında yer alan organlardan mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas denilmektedir. Karın boşluğundaki organlardan gelen ağrının karın kısmında hissedilmesidir. Mesela; alt akciğerler, böbrekler, rahim veya yumurtalığın da karın ağrısına sebebiyet vermektedir. Özellikle karın kısmındaki organların ağrıyı karın çevresinde oluşması da görülmektedir. Mesela; Pankreas iltihaplanması da karnın arka yüzünde ağrının oluşması da mümkündür.

Karın Boşluğundaki Ağrı Nasıl Teşhis Edilir?
 • Ağrının özelliği
 • Fizik muayene tetkikleri
 • Laboratuvar muayenesi, radyolojik ve endoskopik testler
 • Cerrahi teşhis
Bu 4 şık karın ağrısının teşhisini yapmaktadır.

Karın Boşluğundaki Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Karın ağrısı kendi başına bir hastalık değildir. Şayet birden fazla nedenlerle oluşabilir. Bazen hastalık karın kısmındaki organlardan alsa dahi karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun akciğerlerin alt tarafıyla ilişkili enfeksiyonlarıdır. Zatürre (Pnömoni) tanımlanırsa öksürük ve birbirine andıran bulgular üzerinde karın ağrısı da bu şekillere ilave edilir. Başka bir örnek ise kalp krizidir (Miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genelde sol omuzun kola doğru uzanan göğüs ağrısına sebep olurken ara, ara karında ağrı oluşumuna etki eder. Karın ağrısının fazla arttığı zaman özellikle paralel etkileşme yapmaz. Mesela; gaz sıkıştırması ya da gastroenterit gibi kendi başına geçebilen ya da kolay bir tedavi yöntemi ile iyileşebilecek durumda şiddeti, kıvrandıran, aşırı karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun üzerine kalın bağırsak kanserinin ya da erken dönemlerde bir apandisit daha çok önemli olan hastalık az bir ağrıya sebep olmaktadır. Karın boşluğundaki ağrı toksin, enfeksiyon, safra yolları, böbrek, hastalığına, idrar yolunun enfeksiyonu, kadınların adet başlaması, ovulasyon, damar tıkanıklığı, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak ülseri, kanser ve enfeksiyonlarıyla alakalı olarak görülmektedir.

Karın Boşluğu Ağrısı Neden Olur?

Bazı kere jinekolojik hastalığını belirterek karın kısmındaki ağrının nedeni sindirim sistemine bağlıdır. Bunda ağrıyı bilmek, belirtilerini de gözlemleyerek teşhisi sağlanmaktadır.
 • Apandisit Ağrısı; Belirtisinin özellikleri, bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş. Arının göbek çevresinde başlaması, sağ karın boşluğuna doğru başlar. Cerrahi yardım gerekmektedir.
 • Safra Kesesi Ağrısı; Belirtinin özelliği, yemeklerden sonra ağrı yükselir. Bulantı, kusma, Gaz gibi problemler meydana gelmektedir. Yumurta, çikolata, kızartma gibi yiyeceklerinde ağrının derecesini yükseltir. Ağrı karnın üst kısmında oluşur.
 • Mide-Bağırsak Ağrısı; Belirti özelliği, midede yanma, ekşimesi de olmaktadır. Açlık belirtisi arttıkça ağrıyı da çoğaltır. Ülser tedavisinin, diyet ve asit önleyicilerde yapmaktadır. Kanlı kusma, kanlı dışkı Mide kanamasında büyük rolü vardır.
 • Bağırsak Ağrısı; Belirti özelliği, İshal ya da Kabızlık olarak görülmektedir. Ağrıya neden olan karnın alt yapısıdır. Karın ağrısı çoğaldıkça, dışkıyla gaz çıkartılmazsa, bulantı ve Kusma görüldüğü zaman hastaneye başvurulmalıdır. Bu sinyaller bağırsak tıkanmasının bulgularıdır.
 • Pankreas Ağrısı; Belirti özelliği, karın ağrısının kilo kaybedici ve ağrının karın ortasında ya da sırtına da belirti vermektedir. Cerrahi müdahale ya da tedavi uygulanır.
İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karın boşluğundaki ağrı tedavisinde farklılıklar gösterir. Hasta olan kimseye IV (İntravenöz) sıvılarla uygulanır. Hekim tarafından ağrının sebebini öğrenene kadar yemek ya da içmenizi engelleyebilir. Bunun sebebi, hastalığın ilerlemesi veya kötüye gitmesini durdurmak içindir. Başka bir yapıda, genel anestezi eğer aç karnına olursa daha iyi olması sağlanır. Hastayı bir nevi hazırlayabilmek olasılığıdır. Hastaya ağrı kesici ilaç tatbiki yapılmalıdır.
 • Bağırsak spazmından oluşan ağrılar nedeniyle doktorların kalça, kol veya bacağınıza asılabilir.
 • Hastanın ağrısı bütünüyle yok olmamışsa giderebilmek için ağrı kesiciler kullanabilmek için danışmaktır.

Karın Boşluğunda Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı

Karın Ağrısı

Karın Ağrısı ve İshal

Karın Ağrısı ve İshal

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide Bulantısı ve Kusma

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Boşluğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğunda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi