karinagrisi.gen.tr https://www.karinagrisi.gen.tr Karın Ağrısı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karinagrisi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Gaz Sancısı https://www.karinagrisi.gen.tr/gaz-sancisi.html Wed, 28 Nov 2018 10:29:29 +0000 Gaz sancısı, havayı yutmak mide gazının en büyük sebebidir. Her insan yemek yerken veya bir şeyler içerken bir miktar  da olsa hava yutar. Hızlı ve çabuk yiyip içen, sigara içen, sakız çiğneyen ve uygun olmayan takma di Gaz sancısı, havayı yutmak mide gazının en büyük sebebidir. Her insan yemek yerken veya bir şeyler içerken bir miktar  da olsa hava yutar. Hızlı ve çabuk yiyip içen, sigara içen, sakız çiğneyen ve uygun olmayan takma diş kullananlarda ise daha çok hava yutulur. Midede oluşan gazın önemli bir kısmı geğirme sonucu çıkartılır, geride kalan kısmı ise ince bağırsaklara gider ve burada çoğunlukla emilir, kalan az bir miktar ise kalın bağırsaklara gider ve makat yolu ile dışarı atılır. Mide, mide asidinin bikarbonatla birleşip karışması sonucu karbondioksit gazı meydana getirir, fakat bu gazın belli bir kısmı ince bağırsaklarda emilir ve kalın bağırsağa kadar gidemez. İnsan vücut yapısı bazı karbonhidratları yani şeker, nişasta gibi ya da pek çok gıdada var olan lifleri ince bağırsaklardaki enzimlerin azlığı ya da yokluğu sebebi ile sindiremez. Bu sindirilmemiş gıdalar ince bağırsaklardan kalın bağırsağa gittiğinde, kalın bağırsaktaki normal flora diye bildiğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğratır ve karbondioksit, hidrojen insanların bazılarında metan gazı meydana getirir. En sonda bu gazlar anüs yoluyla vücut dışına atılırlar. Metan gazı meydana gelen insanların gaitaları suda yüzer. 

Gaz SancısıYapılan araştırmalarda bazı insanlarda neden metan gazı oluşup bazılarında ise oluşmadığını açıklayamamaktadır. Bir insanda gaz meydana getiren gıdalar başka bir insanda gaz oluşturmayabilir. Kalın bağırsaktaki bazı bakteriler diğer bakterilerin meydana getirdiği hidrojeni yakabilirler. Bu vücuttaki iki tip bakteri miktarı da bazı insanlarda daha çok gaz oluşunu bizlere anlatabilir. Bazı insanlar bağırsaklarda gaz meydana geldiğinde karın ağrısı duyabilirler. Gaz kalın bağırsağın sol tarafında oluştuğunda kalp sıkışması duyulabilir. Kalp rahatsızlığı ile gaz sancısı karışabilir. Kalın bağırsağın sağ yönünde fazla gaz meydana geldiğinde ise safra kesesi ya da apandisitte meydana gelen ağrılara benzer ağrılar oluşur. Yutulan havayı minimuma indirmek için sakız çiğnememek, sert şekerli gıdaları az tüketmek, yemekleri küçük küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemek faydalı olacaktır. Eğer takma diş varsa bu kesinlikle çeneye oturan bir protez diş olmalıdır. Sonuç olarak, bilindiği gibi gaz sancısı ve şişkinlik şikayetleri basit hazımsızlık türünde olabileceği gibi, bazı enzim eksiklikleri, kanser, iltihaplanmalar gibi değişik bir çok rahatsızlıktan da ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu tip şikayeti olanlar, eğer şikayetleri süreklilik kazanıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmalı, teşhis ve tedavilerinin doğru ve dikkatli bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.
]]>
Sağ Karın Boşluğu Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/sag-karin-boslugu-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 11:46:32 +0000 Sağ karın boşluğunda ağrı, acil servislere başvurulan en sık nedenlerden biridir. Sağ karın boşluğunda ağrı tek başına bir hastalık değil farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağrı akut Sağ karın boşluğunda ağrı, acil servislere başvurulan en sık nedenlerden biridir. Sağ karın boşluğunda ağrı tek başına bir hastalık değil farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağrı akut ya da kronik olarak gelişebilir. Bazen donuk, bazen keskin, tek bir yerde ya da bölgeye yayılma şeklinde yaşanabilir. Ağrı ile beraber mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, şişkinlik hissi, gaz, iştah kaybı, ateş gibi  şikayetlerde yaşanabilir. Sağ karın boşluğunda ağrı, sağ yumurtalık, kalın bağırsak, apandisit, fallop tüpleri, ince bağırsak gibi organlarda yaşanan fonksiyonel bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Sağ karın boşluğunda ağrı nedenleri

Apandisit: Apandiste yaşanan enfeksiyon, sağ karın boşluğunda keskin, dayanılmaz bir ağrıya sebep olabilir. Daha çok 10-30 yaş arasında, her iki cinste de görülebilir. Apandistin iltihaplanmasına, şişmesine ve tıkanmasına neden olan bir hastalıktır. İlk başlarda ağrı göbek deliği çevresinde yaşanırken, zamanla sağ karın boşluğuna doğru yayılır. Ağrı saatler geçtikçe daha çekilmez boyutlara ulaşır. Bölgeye bastırıldığında gerginlik şikayeti oluşurken, bölge serbest bırakıldığında ağrı şiddetli bir şekilde yaşanır. Apandisitte sağ karın boşluğunda ağrı ile beraber, ateş, mide bulantısı, kabızlık, ishal gibi şikayetler de yaşanır.

Yumurtlama ağrısı: Doğurganlık çağına ulaşmış kadınlarda fizyolojik olarak her ay düzenli bir şekilde adet kanaması yaşanır. Her ay yumurta oluşumu sağ ya da sol karın boşluğunda ağrıya sebep olabilir. Çoğu kez müdahaleye gerek kalmadan basit önlemler ile kontrol altına alınabilirken bazı durumlarda tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Ağrı bazen apandisit ile karıştırılabilir. Yumurtlama ağrısı her ay bir yumurta yumurtalıktan serbest bırakılır. Bu süreç gelecek adet döneminden yaklaşık 2 hafta önce gelişir. Yaşanan ağrı, donuk, keskin, kramp tarzında ya da ani başlangıçlı olabilir. Çok şiddetli olmasa da bazı durumlarda dayanılamayacak seviyelere ulaşabilir. Ağrı kesici, dinlenme gibi basit önlemler ile kontrol altına alınabilir.

Sağ Karın Boşluğu AğrısıSağ böbrek taşları: Böbrek içinde kristal yapıda ufak boyutlu taşlar oluşabilir. Bu taşlar idrar yaparken konsantre hale gelebilir ve idrar kesesine geçtiğinde ortaya ağrı hissi çıkabilir. Böbrek taşlarında yaşanan şikayetler, yan taraf ağrısı, kasık ağrısı, sağ karın boşluğu ağrısı, olarak sıralanabilir. Ağrı dalgalanmalar şeklinde ya da oldukça şiddetli yaşanabilir. Sağ karın boşluğu ağrısı ile beraber idrar kokusu, idrar renginde bulanıklık ve idrar renginde değişiklik olarak sıralanabilir.

Sağ böbrek enfeksiyonu: İdrar yolu ya da mesanede meydana gelen bir enfeksiyon böbreklere kadar ulaşabilir. Ortaya çıkan iltihap ya da enfeksiyon sağ karın boşluğunda ağrıya yol açabilir. Böbrek enfeksiyonu nedeniyle en sık alt karın ağrısı, sırt ağrısı ve kasık ağrısı yaşanır. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon yayılarak daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kabızlık: Kabızlık sağ karın boşluğunda ağrıya yol açabileceği gibi tüm karında kramp şeklinde ağrıya neden olabilir. Ağrı ile beraber şişkinlik, rektumda ıkınma ve basınç gibi şikayetlere yol açar. Dışkı boşaltıldığında ağrı ortadan kalkabilir.

Sağ yumurtalık kistleri: Yumurtalıklarda bazen içi sıvı ile dolu olan oluşumlar meydana gelebilir. Bu oluşumlar zamanla büyüyerek sağ karın boşluğuna baskı uygular ve devamında şiddetli ağrı yaşanabilir. Bu oluşumlar genellikle zararsızdır ve zamanla kendiliğinden kaybolabilir. Fakat bazı durumlarda büyüyerek kıvrılabilirler. Kıvrılma yaşandığında devamlı devam eden ağrı ortaya çıkar.

Dış gebelik: Döllenen yumurtanın rahim haricinde üreme sisteminde başka bir alanda konumlanarak, konumlandığı alanda gelişmesi dış gebelik olarak tanımlanır. Döllenen yumurta fallop tüpü, sağ yumurtalık,]]> Göbek Düşmesi https://www.karinagrisi.gen.tr/gobek-dusmesi.html Thu, 29 Nov 2018 06:11:11 +0000 Göbek düşmesi, hastalarda belli zamanlarda ortaya çıkan göbek şikayetlerini içermektedir. Bunların arasında en fazla oluşan yakınmalar göbekte ağrı, sızlama, kızarıklık, şişkinlik, hassasiyet, göbeğin bir ta Göbek düşmesi, hastalarda belli zamanlarda ortaya çıkan göbek şikayetlerini içermektedir. Bunların arasında en fazla oluşan yakınmalar göbekte ağrı, sızlama, kızarıklık, şişkinlik, hassasiyet, göbeğin bir tarafa doğru kayması, göbeğin başka tarafta atması gibi etkilerdir. Göbek düşmesi genellikle anne karnında oluşan bir sorundur. Bebeğin anneyle olan bağlantısı göbektir. Canlı kalması için göbekle anneye bağlı olması gerekir. Bu nedenle bu bölge oldukça önemlidir. Bu sorun halk arasında göbek düşmesi, göbek kaçması ya da göbek kayması olarak tanımlanır. Bunun sağlık kuruluşlarında yeteri kadar önemsenmemesi nedeniyle, hastalar yaşam boyu bu yakınmaları çekmek zorunda kalır. Çünkü hastaların göbekle ilgili yakınması olmasına rağmen, yapılan tetkiklerde, ultrason, MR gibi incelemelerde herhangi bir bulguya rastlanmaz. Bunun sebebi göbek düşmesinin detaylı olarak elle yapılacak klinik bulgularla konacak olmasıdır.

Göbek düşmesi karın içindeki bir organın ya da bir oluşumun bulunduğu alandan dışa doğru çıkması, düşmesi, kayması ya da yerini değiştirmesiyle oluşur. Karın boşluğundaki organların bir kısmının göbek deliği ve karın iç zarından dışarıya doğru çıkmasıyla göbek hizasında nohut kadar yada daha büyük ağrılı bir şişlik oluşur.<

Göbek düşmesi belirtileri

 • Göbek ve çevresinde ağrı olması ya da ağırlık hissedilmesi
 • Göbek ve çevresinde şişlik, ödem ve hassasiyet oluşması
 • Kişinin halsizlik, hazımsızlık, bitkinlik, yorgunluk gibi hislerinin olması
 • Karın bölgesinde gaz sıkışması ve şişlik olması
 • Yemek sonrasında şişkinlik, bulantı, ekşime, sıcak ve ter basması, baş ağrısı ve terleme gibi etkilerin olması
 • Konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk ve tembellik olması
 • Boğulmuş göbek düşmesi durumunda, karın ağrısı, ateş, kusma, ishal gibi acil müdahaleyi gerektiren etkilerin görülmesi

Göbek düşmesi halk arasında bazı yöntemler uygulanarak, yerine getirilmeye çalışılır. Bu işlem sırasında göbekteki su kesesinin yerine yani karına yerleştirilmesi işlemi tıpta redüksiyon olarak tanımlanır. Ancak bu durumda boğulma etkileri ya da bağırsaklarda sorun varsa, oldukça tehlikeli bir durum oluşabilir. Hatta ölüme kadar gidecek bir uygulama yapılmış olabilir. Bu nedenle redüksiyon işleminin doktor tarafından yapılması gerekir.

/p>

Göbek Düşmesi

Göbek düşmesi sorasında yapılan yanlış uygulamalar

 • Sıcak su tulumu uygulaması
 • Masaj uygulanması
 • Bardak tutma, çekme gibi yöntemlerin yapılması
 • Göbeğe hamur, çiğ yumurta akı, yumurta, soğan, tereyağı, kına gibi besinlerin konması

Göbek düşmesinin sebepleri

Bu sorunun temel sebebi karın içi basıncının çeşitli eylemler nedeniyle artması, karın zarında zayıf alanların ve deliklerin oluşmasıdır. Bunlar gebelikte, ağır eşya taşımada, aşırı kilolarda oluşabilir. İlk başlarda göbekte meydana gelen şişlik kaybolsa da, zamanla göbek çapı genişledikçe bu şişlikler kalıcı hale gelebilir. Bazı durumlarda kese içindeki oluşumlar boğulur ve çürüme meydana gelebilir. Bunlar acil cerrahi müdahale edilmesini gerektirir.

Göbek düşmesinin tedavi yolları

Bu sorun gizli bir patolojik durum olarak kabul edilir. Yapılan tetkiklerle görünmediğinden, deneyimli bir doktorun yapacağı küçük bir girişimle çözülebilir. Göbek kesesinde olan bağırsak ya da zarlara zarar vermeden tedavi edilmelidir. Tedavide dışarıya çıkan kese yeniden karın zarına yerleştirilir ve zardaki yırtık alan onarılır.

]]>
Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 18:46:59 +0000 Karın ağrısı nasıl geçer Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan biri karın ağrısıdır. Karın ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bu nedenler, fazla beslenme, bilinçsiz beslenme, enfeksiyonlar olarak Karın ağrısı nasıl geçer Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan biri karın ağrısıdır. Karın ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bu nedenler, fazla beslenme, bilinçsiz beslenme, enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Vücutta oluşan ağrı, vücudun neresinde oluşursa oluşsun mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü ufak olarak görülen ağrılar bile ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Karın ağrısının en sık karşılaşılan türü akut karın ağrısıdır. Akut karın ağrısı, 5-6 saat içinde aniden oluşum gösterir. Ani karın ağrısına maruz kalan kişilerin mutlaka gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Özellikle ağrı bir haftayı geçkin süredir devam ediyorsa bu ağrı akut karın ağrısı olarak değerlendirilmez. Dolayısı ile mutlaka uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.7

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Farklı nedenlere bağlı olarak oluşum gösteren karın ağrısında ilk olarak ilaç kullanmak yerine evde doğal yollar ile tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Karın ağrısı yaşayan kişi ayak ve karın bölgesini sıcak tutmaya özen göstermelidir. Ayrıca asitli içeceklerden, sigaradan, çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır. Ağrıyı hafifletmek için karın bölgesi ufak masaj hareketleri ile ovulabilir. Bu sayede karında biriken gaz dışarı atılacak ve ağrı hafifleyecektir.

 • Karın bölgesine uygulanan sıcak su desteği de ağrıyı hafifletmek için faydalı olacaktır. Sıcak su torbası karın bölgesine uygulanırsa ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.
 • Karın ağrısını geçirmek için, bir miktar nane ile bir tane limon birlikte kaynatılarak suyu içilirse karın ağrısı hafifler. Bu kür özellikle regl döneminde oluşan karın ağrısı için oldukça etkili bir kürdür.
 • Eşit miktarlarda portakal kabuğu ve rezene birlikte kaynatılarak suyu içilir ise yine karın ağrısını gidermek için etkili olur.
 • Bir çay bardağı kaynamış suyun içine yarım tatlı kaşığı acı pelin eklenerek karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan karışım ağrı oluştuğunda yudum yudum içilirse ağrı hafifler.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine yarım tatlı kaşığı tarçın eklenerek demlenir. Karışım bir süre bekletildikten sonra süzülür. Karın ağrısı başladığında azar azar içilir. Karın ağrısını geçirmek için etkili bir yöntemdir.
 • 5 su bardağı kadar üzüm sirkesinin içine dövülmüş anason katılarak kaynatılır. Daha sonra karışım süzülerek posası alınır ve üzerine yakılmış ve dövülmüş yarım çay bardağı kadar şap ilave edilir. Karışım homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra temiz bir beze sarılarak karın bölgesine tutulur. Bu sayede karın ağrısı hafifler.
 • Karın ağrısını geçirmek için bitkisel çaylar doğru tercih olabilir. Özellikle papatya, lavanta, fesleğen, nane hep beraber karıştırılarak ya da tek başına çay olarak hazırlanarak içilebilir.
 • Karın ağrısını geçirmek için başka bir alternatif ise bitkisel yağlar olabilir. Kekik, biberiye gibi yağlar özellikle çocuklarda ağrıyan bölgeye sürüldüğünde, yetişkinlerde ise birkaç damla içildiğinde etkili olabilir. Bir fincan suyun içine biberiye ya da kekik yağından 10 damla kadar damlatılarak içilmelidir.
 • 1 tane kuru soğan blendırdan geçirilerek sıkılır. İçine 1 kahve fincanı kadar su ilave edilerek karıştırılır. Karışım içildiği zaman karın ağrısı geçer.
 • Özellikle karın bölgesinin sol tarafında oluşan ağrılar yumurtalık, kalın bağırsak, idrar yolu, dış gebelik veya apandisit gibi problemlerden dolayı oluşabilir. Bu nedenle oluşan ağrılar için ilaç kullanmak yerine mutlaka bir doktora başvurarak gerekli incelemenin yapılması ve nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir.
 • Çörek otu ve bal karışımı karın ağrısını geçirmek için etkili yöntemlerden bir diğeridir. 1 kilo süzme balın içine 100 gram kadar çörek otu ilave edilerek karıştırılır. Karışım özellikle aç karnına 1 çorba kaşığı kadar yenilir.
]]>
Karın Eritme https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-eritme.html Fri, 30 Nov 2018 03:31:11 +0000 Karın eritme, hareketsiz bir yaşam sürme, hatalı beslenme şekli ve yaşın ilerlemesiyle birlikte metabolizma hızının düşmesi yüzünden karın bölgesinde göbek olarak tanımlanan yağ birikimleri olur. Bu sorun kadın Karın eritme, hareketsiz bir yaşam sürme, hatalı beslenme şekli ve yaşın ilerlemesiyle birlikte metabolizma hızının düşmesi yüzünden karın bölgesinde göbek olarak tanımlanan yağ birikimleri olur. Bu sorun kadınlardan fazla erkekleri etkileyen bir durumdur. Fakat erkek ya da kadın herkesi hem sağlık yönünden, hem de estetik açıdan rahatsız eden bir oluşumdur. Vücutta olan yağların yarısı cildin altındadır. Kalan yarısı ise kasların arasında yer alır. Karında biraz yağ olması son derece doğaldır. Vücutta bulunan iç yağlar, iç organları korumayı amaçlar. Bu yüzden karında bulunan yağların hepsini yakmak demek, kaslı bir karın bölgesine sahip olmak demektir. Bu oldukça zordur. Karın bölgesindeki yağların çok olması estetiği bozduğu gibi, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve iç organların yağlanması sonucunda fonksiyonlarda bozulma meydana gelebilir. Bu yüzden yağ oranı az olan bir vücuda sahip olmak, sağlığın en büyük göstergesidir.

Karın yağlarını yakabilmek için insanlar yoğun bir çaba harcar. Ancak bunu sağlamak için doğru yöntemin uygulanması gerekir. Yapılan mucize diyetler bunu sağlamaktan çok uzaktır. Karın eritme için diyet ve egzersiz programının disiplinli şekilde uygulanması gerekir. Yaşam koşullarında köklü bir değişim yapılmalı, zihinsel olarak motivasyon yerinde olmalıdır. Kişinin zihinsel olarak buna hazır olmaması halinde, girişimler başarısız olur. Yılların birikimiyle oluşmuş olan karın yağlarının eritilmesi kolay olmayacaktır. Karın eritme için, kişinin çok yönlü bir disipline girmesi gerekir. Diyeti ve egzersizi tek başına uygulamak, daha uzun bir süreçte sonuç verecektir. Buda kişinin kısa sürede bundan vazgeçmesine neden olacaktır. Eğer sporcu değilseniz, sadece egzersizle yağ yakamazsınız. Sporcu olmayanların vücudu egzersizle yeteri kadar kalori harcayamaz. Diyetlerde çok düşük kalorili olursa, vücut üzerinde olumsuz etkiler yapar.

Karın eritme için yapılan egzersizler

Yağ yakmak için kardiovasküler egzersizler: Karındaki yağları yakmak için kalori harcanması gerekir. Bu kardiovasküler egzersizlerle sağlanabilir. Bu egzersizler yüzme, yürüyüş, koşu, bisiklet, aerobik, basketbol, tenis gibi aktivitelerden oluşur. Bu çalışmalardan birini günlük programına alan kişiler yeteri kadar kalori harcayabilir ve karında olan yağları yakabilir. Hiç yapamadığınız takdirde yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş bacak kaslarının yanında, kol karın ve sırt kaslarını çalıştıran bir aktivitedir. Bunlar metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede vücuda bol miktarda oksijen girmesi sağlanır ve yağ yakılması kolaylaşır. Vücuttaki çalışan kaslar ekstra kalori ihtiyacı içindedir. Beslenmede fazla gıdalar kasların ihtiyacı için harcanır. Bu egzersizler en az 20 dakika süreyle yapıldığında, kalp hızını arttırır ve yağ yakmaya başlar. Vücutta olan yağların bir organ gibi düşünülmesi gerekir. Bu yüzden bölgesel olarak yağ yakımı olmaz. Vücudun her yerinden yağ yakılır. Ayrıca yeni yağ tabakalarının önüne geçilir. En faydalı çalışma haftada 3-4 defa 30-45 defa kardio yapmak olacaktır. Buna ilk defa başlayanlar 15 dakikayla başlamalı ve beşer dakika arttırarak çalışmalıdır. Yağ yakmayı hızlı bir hale getirmek için yüksek yoğunlukta ara egzersizler yapmalıdır. Bu kalp ve akciğerlerin çalışa kapasitesini arttırır. Burada egzersiz programının uzun şekilde yapılması değil, yoğun yapılması gerekir.

Karın Eritme

Karın yağlarını yakmak için ağırlık çalışmaları

Yapılan egzersizlerde karın kasları çalışacaktır. Çünkü egzersizler yapılırken, dolaylı olarak karın kasları kullanılmaktadır. Karın kasları formu kontrol etmek için, sabitleyici görevi görmektedir. Karın kasları zayıf olduğunda, yağları eritmek daha az olacaktır. Ağırlık çalışmalarında büyük kaslardan, küçük kaslara doğru çalışılmalıdır.

Karın eritmede beslenme alışkanlıklarının etkisi

Kişilerin beslenme şekli karın bölgesindeki yağlanmanın olmasında en etkili fa]]> Karın Guruldaması https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-guruldamasi.html Sat, 01 Dec 2018 02:18:32 +0000 Karın guruldaması bir çoğumuzun hiç beklenmedik bir ortamda dahi karşılaşabildiği sorunlardan biridir. Karın guruldaması açken olabileceği gibi tok karnına da karşılaşılabilecek bir durum. Tok karnına karşılaştığımız Karın guruldaması bir çoğumuzun hiç beklenmedik bir ortamda dahi karşılaşabildiği sorunlardan biridir. Karın guruldaması açken olabileceği gibi tok karnına da karşılaşılabilecek bir durum. Tok karnına karşılaştığımız karın guruldamasının nedenleri gazlı içecekler ve yiyecekler, diyafram fıtığı ve bağırsakta gaz birikmesi gibi durumlar olmaktadır. Karın guruldaması genellikle yemek yerken ya da bir şeyler içerken kişinin hava yutmasından dolayı da kaynaklanmaktadır. Diğer nedenlerden birisi de yemek yerken ya da bir şeyler içerken hızlı olmaktır. Yemek yeme esnasında hızlı davranmak ya da heyecanlı bir şekilde konuşmak hava yutulmasına neden olabilir. Karın guruldaması sadece kişi açken görülen durumlar değildir.

Mide de gaz birikmesi ve stresli durumlarda da karın guruldaması oluşabilir. Çoğumuzun hoşlanmadığı karın guruldamasının nedenleri arasında bazen de midenin boş olması gelir. Boş olan mideye hava dolması ve mide hareket ettikçe içeride bulunan havanın da hareket etmesiyle birlikte karın guruldaması oluşur. Beklenmedik anlarda karşılaşılan karın guruldaması kişiyi bazen utandırabilir. Bu nedenle sizlere karın guruldaması ile ilgili birkaç öneri ve tavsiyemiz olacak.
 
Karın Guruldaması
Karın Guruldaması İçin Öneriler
 • Karın guruldamasını engellemek istiyorsanız gazlı yiyecek ve içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Örnek vermek gerekirse cola, bira, kuru fasulye, elma, erik ve şeftali gibi yiyecek ve içecekler uzak durmanız gerekenler arasında ilk sıralarda geliyor.
 • Diğer bir önerimiz ise yemek yerden ya bir şeyler içerken yavaş yemeye ve yiyecekleri uzunca çiğnemeye özen gösterin. Nihayetinde peşinizden atlı koşmuyor.
 • Süt ürünleri tüketimini de azaltmanız gerekiyor.
 • Sakız çiğnemekten ve bir şeyler içerken pipet kullanmaktan kaçının.
 • Karın guruldaması olduğu esnada sesi gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler bir kaşığı zeytin yağı ya da bir bardak limonlu çay tüketimi olmalıdır. Çünkü bitkisel çaylar karın guruldamasını geçirmek için en etkili yollardır.
 • Su içerken yavaş içmeye özen göstermeli, su içerken aynı anda nefes almaya çalışmaktan da kaçınmalısınız. Bunun için de size tavsiyemiz özellikle çok susadığınızda su içerken ara vererek ve nefes alıp verdikten sonra su içerek devam etmenizdir.
 • Karın guruldamasına yol açan nedenlerin en önemlisi alkoldür. Alkolden uzak durmanız gerekiyor.
 • Özel bir ortamda bulunacaksanız o gün için kuru fasulye yemekten kaçının.
 • Özel bir yemekte kendinizi strese sokmayın ve rahat bırakın. Aksi taktirde yaşadığınız heyecan ve stres istenmeyen karın guruldamasına neden olabilir.
 • Maya içeren yiyeceklerden ve lifli sebzeleri tüketmekten kaçınmaya çalışın. Maya içeren yiyecekler grubunda karbonatlı gıdalar ve kepek yer alırken, lifli gıdalar grubunda da kuru fasulye gibi besinler yer alıyor.
 • Aşırı stres özellikle yemek yerken yaşanan üzüntüler karın guruldamasına neden olur. Bu nedenle yemek esnasında kendinizi üzüntüden uzak tutmaya çalışın.
 • Eğer arkadaşlarınızla buluşacaksanız ve gün içerisinde karın guruldaması problemi ile karşılaştıysanız mutlaka gittiğiniz ortamda bitki çayı içmeyi tercih edin.
Karın guruldaması her ne kadar açlık ve diğer nedenlerden olsa da bağırsakla ilgili herhangi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer karın guruldaması şikayetleriniz uzun süreliyse mutlaka bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca karın guruldaması için verebileceğimiz tavsiyeler arasında zencefil, rezene, papatya ve nane çayları da önem taşıyor. Bitki çayları karın guruldamasını yatıştırmaya yarayan en iyi yolların başında gelir. Karın guruldamasını önleminin en iyi yolu aç kalmaktan kaçınmak ve gazlı içeceklerden uzak durmaktır. Alacağınız ufak birkaç önlem sayesinde istemediğiniz ortamlarda karın guruldaması yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle bir şeyler içerken nefesinizi kontrol etmeyi]]> Karın Şişliğine Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-sisligine-ne-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 03:39:31 +0000 ''Karın şişliğine ne iyi gelir'' sorusu , birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Her insanda geğirti veya anüs yoluyla çıkarılan gazlar oluşur. Buna rağmen pek çok insan vücutlarında normal bir miktarda gaz olmasına rağmen aş ''Karın şişliğine ne iyi gelir'' sorusu , birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Her insanda geğirti veya anüs yoluyla çıkarılan gazlar oluşur. Buna rağmen pek çok insan vücutlarında normal bir miktarda gaz olmasına rağmen aşırı derecede gaz ve şişkinlik hisseder. Birçok insan ortalama günde 14 defa gaz çıkarmaktadır. Karındaki gazı genellikle kokusuz olan karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazen de metan gazları oluşturmaktadır. Gazın hoş olmayan kokusunun sebebi ise kalın bağırsaktaki bakterilerin oluşturduğu sülfür içeren az miktardaki gazlardır. Bağırsaklardaki gazın % 1 den azı kokuyu oluşturan gazlardandır. Bunlar uçucu kısa zincir yağ asitleri, hidrojen sülfür, amonyak ve değişik uçucu amino asitlerdir.

Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardan oluşan sindirim sistemimizdeki gazın iki sebebi vardır. Bunlar:

 • Kalın bağırsakta normalde bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş gıdalarda bozulma yapması ile oluşan gazdır. Hava yutma midede oluşan gazın en büyük sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar. Hızlı yiyip içen, sigara içen, sakız çiğneyen ve gevşek takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur. Midedeki gazın çok büyük bir kısmı geğirme ile çıkarılır, geriye kalan kısım ince bağırsaklara geçer ve burada kısmi olarak emilir. Az bir miktarı kalın bağırsaklara geçer ve makat yoluyla atılır. Mide kendisi de karbondioksit oluşturabilir ancak bu gazın önemli bir kısmı ince bağırsakta emilir ve kalın bağırsağa ulaşmaz.
 • Sindirilmemiş gıdanın bozulması da karında şişkinliğe sebep olur. İnsan vücudu bazı karbonhidratları ve pek çok gıdada bulunan lifleri ince bağırsaklardaki enzimlerin yetersizliği nedeniyle sindiremez. Sindirilemeyen gıda, ince bağırsaklardan kalın bağırsağa geçtiğinde, kalın bağırsaktaki normal flora dediğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğrar ve hidrojen , karbondioksit, insanların üçte birinde de metan gazı oluşur. Yapılan araştırmalar bazı insanlarda metan gazı oluşurken bazı insanlarda oluşmamasının sebebini açıklayamamıştır. Ancak metan gazı oluşan insanların gaitaları su içinde yüzer. Bir kişide gaz oluşturan gıdalar başka bir kişide gaz oluşturmayabilir. Kalın bağırsaktaki bazı bakteriler ile diğer bakterilerin oranı bazı kişilerde daha çok gaz oluşunu açıklayabilir.
Karın Şişliğine Ne İyi Gelir

Karın şişliğine neden olan gıdalar:

Karbonhidrat içeren gıdaların pek çoğu gaz oluşmasına sebep olur. Buna karşın yağlar ve proteinler daha az gaz yapan gıdalardır.

ŞEKERLER: Gaz oluşturan şeker çeşitleri ; raffinoz, früktoz, laktoz ve sarbitoldur.

Raffinoz: Fasülye bu kompleks şekeri içinde aşırı miktarda barındıran bir besindir. Lahana , karnabahar, brüksel lahanası gibi bazı sebzelerin içerisinde de az miktarda bulunabilir.

Fruktoz: Normalde soğan, armut, enginar ve buğdayda bulunur. Ayrıca içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Laktoz: Sütteki tabi şekerdir. Peynir dondurma gibi ürünlerde bulunur. Ekmek ve mayonezde de bulunur.

Sorbital: Meyvelerde doğal olarak bulunan bir şekerdir. Elma, armut, erik ve şeftalide çok daha fazla miktarda bulunur. Aynı zamanda diyet gıdalarında, tatlandırıcılarda ve sakızlarda da bulunabilir. Bağırsaklarda iltahaba yol açan divertikülit , kron hastalığı gibi durumlarda ve bağırsak kanseri olan hastalarda karında şişkinlik görülebilir. Aynı zamanda aşırı yağlı gıda

 • NİŞASTA: Patates, mısır, pastalar, buğday ve bazı tatlılarda bulunan nişastanın bir kısmı kalın bağırsaktan geçip orada bakteriler tarafından yıkılarak gaz oluşturur. Pirinç gaz oluşturmayan tek nişasta çeşididir.
 • LİF: Gıdaların birçoğu erimeyen veya eriyebilen lifler içerir. Eriyebilen lifler suda kolayca çözünür ve bağırsaklardan çok hızlı bir şekilde geçiş yapar. Kalın bağırsağa sindirilmeden gelip, burada gaz oluşumuna yol açarlar. Yulaf, bezelye, fasulye ve pek çok meyve eriyebilen lifler içer]]> Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/gebelikte-karin-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 00:34:24 +0000 Gebelikte karın ağrısı, sık karşılaşılan şikayetlerden bir tanesidir ve gebelik süreci boyunca devam edebilir. Bilhassa gebeliğin en kritik dönemlerinden biri olan ilk üç ay içerisinde pek çok anne adayı karın a Gebelikte karın ağrısı, sık karşılaşılan şikayetlerden bir tanesidir ve gebelik süreci boyunca devam edebilir. Bilhassa gebeliğin en kritik dönemlerinden biri olan ilk üç ay içerisinde pek çok anne adayı karın ağrısı şikayetinden yakınmaktadır. Çoğunlukla erken dönemlerde kendi belli eden karın ağrısı regl dönemini takip eden ilk bir kaç gün içerisinde dahi görülebilmektedir. Birçok gebe kadın bu ağrıyı adet döneminde görülen karın ağrısı ile aynı bir ağrı olduğunu teyit etmiş ve sanki yeniden adet göreceklermiş gibi tarif etmişlerdir. Yalnız teorik olarak olaya bakıldığında gebelik süreci boyunca görülen karın ağrısının bir diğer nedeni olarak rahmi tutan bağların gerilme yapmasıdır. Rahim büyüme gösterdikçe onu tutan ve çevreleyen bir takım önemli bağ dokular vardır ve bu bağlar büyüyen rahim karşından doğal olarak kendilerini kasarlar ve gerilir. Bu nedenden ötürü de bir takım ağrılar meydana gelebilir. Anne adayları bu ağrıları bıçak batması, acı ve sızı şeklinde olarak tanımlamaktadırlar. Her anne adayında görülmeyen bu durum genelde kilo problemi fazla olan gebe kadınlarda daha çok görülmektedir.

  Gebelik döneminde gerilmeden kaynaklanan karın ağrısı çoğunlukla gebeliğin 11 ile 20. haftaları arasında daha çok görüldüğü gibi bu ağrılar çoğu zaman tek taraf veya çift taraf olarak tabir edilmektedir. Anne adayının ani bir şekilde yerinden kalkması veya ani hareket etmesi halinde kendini belli edebilir ve geçici bir ağrı semptomu ile karşı karşıya kalınabilir. Her anne adayında görülmesi mümkün olan bu ağrıların klinik olarak hiç bir önemi yoktur ve anne adayına çoğu zaman dinlenmesi tavsiye edilir. Gerilmeden ötürü anne adaylarını rahatsız eden karın ağrısı için bebek yağı oldukça faydalıdır. Ağrının olduğu dönemlerde anne adayının karın bölgesine bebek yağı ile masaj yaparak ovması halinde ağrı kendiliğinden bir kaç dakika içerisinde geçecektir. Bu masaj gerilmeyi biraz dindirecektir ve karın bölgesini de rahatlatacaktır.

  Gebelikte karın ağrısına yol açan etkenler arasında mide yanması, gaz sorunu ve kabızlık şikayeti de bulunmaktadır. Özellikle gaz sıkışması durumu karın ağrısına neden olacağı gibi ciddi sorunları da peşinden getiren bir sorundur. Böyle bir durum karşısında direk sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilmektedir. Gebeliğin son haftalarına doğru daha çok görülen yalancı kasılmalar da çoğu zaman karın ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Genelde bu tür ağrılar ara, ara gelir ve zamanla kendiliğinden kaybolur. Ancak sürekli öne gelen bir karın şikayeti varsa tabi ki en doğru tanıyı uzman bir doktor verecektir.

  Gebelikte Karın Ağrısı

  Özellikle gebelikte karın ağrısı ile birlikte görülen rahim kasılmasının gereğinden uzun süreli görülmesi, erken doğum olayının en önemli belirtisidir. Böyle durumlarda gebe kadına ilk olarak NTS yapılır ve kasılmalar takibe alınarak seyrine bakılır. Ayrıca ağrının durumu da NTS ile rahatlıkla öğrenile bilinir. Anne adayına ilk olarak çeşitli ağrı kesiciler verilir ve ağrının dinmesi beklenilir.

  Ağrının durdurulması bebeğin yaşamı açısından oldukça önemlidir. Gebelik sürecinde görülen ve ciddi tehlikeli olan bu ağrının tarifini şu şekilde yapmak mümkündür. Karın taş gibi olur, alınan ağrı kesicilerin hiç bir faydası olmaz, tansiyon hastaya göre düşebilir veya çıkabilir, anne adayı tipik bir şok eğilimdedir ve nadiren de olsa kanama görülebilir. Karın ağrısının yanında bu gibi belirtiler gerçekleşmiş ise bir kadın doğum doktoruna başvurmak bebeğin ve annenin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

  ]]>
  Karın Boşluğunda Ağrı https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-boslugunda-agri.html Sun, 02 Dec 2018 23:39:37 +0000 Karın Boşluğunda Ağrı, Karın ağrısı başlayan sancı ile karında olan veya oluşacak ağrı nedenidir. Karın bölgesindeki alt kaburga kısmı, diyafram üstü ve her iki leğende de kemik aralığında kısıtlanmış Karın Boşluğunda Ağrı, Karın ağrısı başlayan sancı ile karında olan veya oluşacak ağrı nedenidir. Karın bölgesindeki alt kaburga kısmı, diyafram üstü ve her iki leğende de kemik aralığında kısıtlanmış anatomik bulgudur. Karın boşluğu, özetlenirse; derinin ve karın duvarının kasları olarak dokularında meydana gelebiliyor oluşumuna göre, devamlı karın ağrısı genelde karın boşluğu kısmında organların sebebiyet verdiği ağrıyı teşhis edebilmek için bakılıyor. Karın kısmında yer alan organlardan mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas denilmektedir. Karın boşluğundaki organlardan gelen ağrının karın kısmında hissedilmesidir. Mesela; alt akciğerler, böbrekler, rahim veya yumurtalığın da karın ağrısına sebebiyet vermektedir. Özellikle karın kısmındaki organların ağrıyı karın çevresinde oluşması da görülmektedir. Mesela; Pankreas iltihaplanması da karnın arka yüzünde ağrının oluşması da mümkündür.

  Karın Boşluğundaki Ağrı Nasıl Teşhis Edilir

  • Ağrının özelliği
  • Fizik muayene tetkikleri
  • Laboratuvar muayenesi, radyolojik ve endoskopik testler
  • Cerrahi teşhis

  Bu 4 şık karın ağrısının teşhisini yapmaktadır.

  Karın Boşluğundaki Ağrının Sebepleri

  Karın ağrısı kendi başına bir hastalık değildir. Şayet birden fazla nedenlerle oluşabilir. Bazen hastalık karın kısmındaki organlardan alsa dahi karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun akciğerlerin alt tarafıyla ilişkili enfeksiyonlarıdır. Zatürre (pnömoni) tanımlanırsa öksürük ve birbirine andıran bulgular üzerinde karın ağrısı da bu şekillere ilave edilir. Başka bir örnek ise kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genelde sol omuzun kola doğru uzanan göğüs ağrısına sebep olurken ara, ara karında ağrı oluşumuna etki eder. Karın ağrısının fazla arttığı zaman özellikle paralel etkileşme yapmaz. Mesela; gaz sıkıştırması yada gastroenterit gibi kendi başına geçebilen yada kolay bir tedavi yöntemi ile iyileşebilecek durumda şiddeti, kıvrandıran, aşırı karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun üzerine kalın bağırsak kanserinin yada erken dönemlerde bir apandisit daha çok önemli olan hastalık az bir ağrıya sebep olmaktadır. Karın boşluğundaki ağrı toksin, enfeksiyon, safra yolları, böbrek, hastalığına, idrar yolunun enfeksiyonu, kadınların adet başlaması, ovülasyon, damar tıkanıklığı, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak ülseri, kanser ve enfeksiyonlarıyla alakalı olarak görülmektedir. 

  Karın Boşluğunda Ağrı

  Karın Boşluğu Ağrısının Nedenleri

  Bazı kere jinekolojik hastalığını belirterek karın kısmındaki ağrının nedeni sindirim sistemine bağlıdır. Bunda ağrıyı bilmek, belirtilerini de gözlemleyerek teşhisi sağlanmaktadır.

  • Apandisit Ağrısı; Belirtisinin özellikleri, bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş. Arının göbek çevresinde başlaması, sağ karın boşluğuna doğru başlar. Cerrahi yardım gerekmektedir.
  • Safra Kesesi Ağrısı; Belirtinin özelliği, yemeklerden sonra ağrı yükselir. Bulantı, kusma, Gaz gibi problemler meydana gelmektedir. Yumurta, çikolata, kızartma gibi yiyeceklerinde ağrının derecesini yükseltir. Ağrı karnın üst kısmında oluşur.
  • Mide-Bağırsak Ağrısı; Belirti özelliği, midede yanma, ekşimesi de olmaktadır. Açlık belirtisi arttıkça ağrıyı da çoğaltır. Ülser tedavisinin, diyet ve asit önleyicilerde yapmaktadır. Kanlı kusma, kanlı dışkı Mide kanamasında büyük rolü vardır.
  • Bağırsak Ağrısı; Belirti özelliği, İshal yada Kabızlık olarak görülmektedir. Ağrıya neden olan karnın alt yapısıdır. Karın ağrısı çoğaldıkça, dışkıyla gaz çıkartılmazsa, bulantı ve Kusma görüldüğü zaman hastaneye başvurulmalıdır. Bu sinyaller bağırsak tıkanmasının bulgularıdır.
  • Pankreas Ağrısı; Belirti özelliği, karın ağrısının kilo kaybedici ve ağrının karın ortasında yada sırtına da belirti vermektedir. Cerrahi müdahal]]> Bebeklerde Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/bebeklerde-karin-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:37:30 +0000 Bebeklerde karın ağrısı, tıptaki adıyla kolik ya da infantil kolik, sebebi tam olarak bilinmeyen ancak sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesinden, bağırsaklarında oluşan gazdan, annenin endişeli tutumundan ya da be Bebeklerde karın ağrısı, tıptaki adıyla kolik ya da infantil kolik, sebebi tam olarak bilinmeyen ancak sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesinden, bağırsaklarında oluşan gazdan, annenin endişeli tutumundan ya da bebekteki günlük değişimden kaynaklanan bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bebeğin 2-3 haftalık olmasıyla baş gösteren, 4. ve 6. haftalarda yoğunlaşan ve 3. aydan itibaren sona eren bir durumdur. Doğumla birlikte yaşamının ilk dönemlerinde bu sorunla karşılaşan bebekler, canı yanıyor gibi hareketler yaparlar. Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri aileleri de huzursuz eder. Bebek için zararlı olmayan bir durum olduğundan, bir hastalık olarak görülmeyen kolik sancıları, yeni doğan bebeklerin % 40 ında görülen bir durumdur. Bebeklerin ağlama nöbetleri karın ağrısı belirtisi olabileceği gibi, orta kulak iltihabı, bağırsak düğümlenmesi, fıtık problemi, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşabilir. Bu yüzden doktora muayene ettirilerek, bunun karın ağrısından kaynaklanan bir sorun olduğu belirlenmelidir.   

   Bebeklerde karın ağrısının sebepleri nelerdir

   • Bebeklerin aşırı derecede uyarılması yani bebekleri severken küçük travmalara sebebiyet veren hareketlerin yapılması, yumuşak dokuların zedelenmesine, göz kenarlarında kanamalara, kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden bebeğinizi severken dikkatli olmalısınız. Sizin için yumuşak olabilecek bir davranış, ona zarar verebilir. Bu şekilde hareketlere maruz kalan bebeklerde daha fazla karın ağrısı yani kolik şikayeti olmaktadır.
   • Bebeklerin doğum sonrasında sindirim sisteminin tam olarak gelişmemiş olması, enzimlerin yeterli seviyede olmaması nedeniyle gaz sancılarına neden olmaktadır. Özellikle biberonla beslenen bebeklerde daha fazla gaz şikayeti olmaktadır. Bu yüzden beslenme sonrası oluşan gazın birikmeden çıkarılması gerekir.
   • Annenin huzursuzluğu, endişeli hali bebeklerde karın ağrısına sebep olabilir. 

   Bebeklerde Karın AğrısıBebeklerde karın ağrısını azaltmak için yapılması gerekenler nedir

   • Öncelikle annenin kendi beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Anne sütü ile beslenen bebekler, annenin yediği gaz yapıcı besinlerin etkisini anne sütü aracılığıyla görmektedir. Gaz yapabilen lahana, inek sütü, kuru baklagiller, brüksel lahanası, karnabahar, çiğ soğan, kahve, çikolata, çay, sarımsak, portakal gibi gıdaları annenin yememeye özen göstermesi gerekir.
   • Bebeğin ağrısı olduğunda kucakta ya da bebek arabasında gezdirilmesi onun rahatlamasına etki edecektir.
   • Bebeğinize sarılarak, ninni benzeri şeyleri alçak sesle söylemek gerekir.
   • Alçak sesle rahatlatıcı tarzda müzik dinletmek faydalı olabilir.
   • Beşiğinde ya da kucakta hafifçe sallamak.
   • Bebeğin karnına ılık bir yağla hafif bir masaj uygulamak gerekir.
   • Bebeğin karın bölgesine ılık bir havlu koyabilirsiniz.
   • Ilık bir banyo yaptırabilirsiniz.
   • Emzik emiyorsa, bunu verebilirsiniz.
   • Doktorunuzun önerisiyle, uygun olan bebekler için hazırlanmış bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. 
   ]]>
   Hamilelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/hamilelikte-karin-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 03:35:48 +0000 Hamilelikte karın ağrısı, Hamilelik döneminde açığa çıkan şikayetlerden biri de karın ağrısıdır. Gebeliğin başlangıcından itibaren, ilk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra fark edilebilecek karın ağrıla Hamilelikte karın ağrısı, Hamilelik döneminde açığa çıkan şikayetlerden biri de karın ağrısıdır. Gebeliğin başlangıcından itibaren, ilk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra fark edilebilecek karın ağrıları, birçok faktörden dolayı oluşabilir. Ancak gebelik sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa açığa çıkan ağrı çok şiddetli olmayacaktır.  Orta çıkan ağrılar genellikle önemsiz olmakla birlikte, kasıklara kadar ulaşan ağrılar bazen tehlikeli olabilir. Karın ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmakta, ancak gebeliğin ilk haftalarında hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Öncelikle her geçen gün büyüyen ve yukarı doğru çıkan rahim karın ağrısının baş sebebidir. Rahmin büyümesi ve yukarı doğru çıkması ile rahmin yan dokularında gerilme olur ve bu gerilim sebebi ile gebeliğin özellikle 4. ayıdan itibaren, kasık bölgesinde keskin bir ağrı yaşanabilir. Bu ağrı ani hareketlerde şiddetini arttırabilir. Bu tür ağrıların nedeni rahmin gün geçtikçe büyümesi, karın içinde ağırlık hissi uyandırması ve karın duvarında baskıya neden olmasıdır.

   Rahim gebelik devam ettiği sürece kasılmakta ve bu nedenle de karın ağrısı yaşanabilmektedir. Ancak bu tarz kasılmalar çok ciddi boyutlarda değildir. Anne adayının bağırsaklarında bulunan bakteri, kurt gibi parazitler yine karın ağrısına yol açabilir. Ayrıca gebelikte yaşanan kabızlık karın ağrısına yol açan bir diğer faktördür.

   Hamilelikte yaşanan karın ağrısı çoğu zaman önemsiz olsa da , vajinal kanama ile seyrettiği zaman çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle karın ağrısının nedeni ne olursa olsun mutlaka hekime başvurulmalı ve karın ağrısının nedeni detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bazı vakalarda karın ağrısı nedeni ile hastaneye yatış uygun görülebilmektedir.

   Hamilelikte Karın Ağrısı

   Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

   Hamilelikte anne adayının yaşadığı karın ağrısının ilk olarak neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve ağrıya neden olan sebebe yönelik tedavi başlatılmalıdır. Oluşan ağrı şayet yan bağların gerilmesi ile alakalı gerçekleşiyorsa bölgeye sıcak kompleks uygulamak yararlı olacak ağrı hissini azaltacaktır. Ağrı mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi ile alakalı olarak gerçekleşiyorsa sorunun çözülmesi için anne adayına diyet önerilmeli, rahatsızlık verebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalınmalıdır.

   Ağrı kabızlık nedeni ile oluşum gösteriyorsa, gerek duyulursa lensatifler ile karın ağrısına müdahale edilebilir. Mide rahatsızlıklarından dolayı oluşan karın ağrısını hafifletmek için günlük basit egzersizler yarar sağlayabilir.

   Bütün bu olasılıkların haricinde hamilelikte oluşan karın ağrısı, dış gebelik, apandisit, bağırsak tıkanması gibi nedenlerden dolayı da oluşabileceği için ihmal edilmemelidir.

   ]]>
   Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 00:17:58 +0000 Karın ağrısı, tam anlamıyla geçici bir rahatsızlık olup, beraberinde tipik bir ishal vakasını getirir. Şayet, bünyeniz de kronik bir karın ağrısı yaşanıyorsa ve tüketilen besinlerin dışında seyrini gösteri Karın ağrısı, tam anlamıyla geçici bir rahatsızlık olup, beraberinde tipik bir ishal vakasını getirir. Şayet, bünyeniz de kronik bir karın ağrısı yaşanıyorsa ve tüketilen besinlerin dışında seyrini gösteriyorsa ciddi bir hastalığın hatta hastalıkların bildiricisi olabilir. Bu tür sorunların ilk başında da ülser hastalığı gelmektedir. Karın ağrısının, ana nedenini bilmek ve devamında uygun tedbirleri almak kulağa oldukça hoş gelmektedir. Ancak iyi bir beslenme ve devamında düzenli bir yaşam kalitesi ile karın ağrısı sorunu giderilir. Eğer bilinçsiz olarak tükettiğiniz gıdalar sonucunda, peşinizi bırakmayan bir karın ağrınız oluyorsa, onu beslenme listenizi değiştirerek ağrıyı yenebilirsiniz.

   Basit ve sürekli olmayan karın ağrısına ne iyi gelir

   • 100 gr. kadar çörek otu ve 1 kilo bal iyice karıştırılıp, ağrı olduğu günler aç karnına 1 çorba kaşığı hazırlanmış takviyeden yenilir.

   • 1 tane limon ve 1 miktar yaş maya kaynatılıp suyu içilir

   • Rezene ve portakal kabuğu eşit miktarda kaynatılıp ağrı olduğu günler içilir

   • Biberiye yağı ile kekik yağı 1 fincan kadar ılık suyun içerisine eşit miktarda damlatılıp en fazla 10 damla olacak şekilde, ağrının yaşandığı günler de içilir

   • Karnın üzerine ütü ile ısıtılmış havlular koyarak karın ağrısını geçirebilirsiniz.

   • Tarçın ile bal, bu ikili mide ağrılarına oldukça iyi gelir

   • Bir tane iri soğanın suyu sıkılır ve bal ile tatlandırılıp içilir

   • Tarhun tohumu, havanda toz haline gelinceye dek dövülür. Ardından 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir ve her gün 1 tatlı kaşığı şeklinde yenilir

   • Toz haline getirilmiş çörek otu ile süzme bal, kıvama getirilip yenilir

   • Karın ağrısını minimuma indiren yöntemler;

   • Karnınızı her yemek esnasında tıka basa doldurmayın, sık, sık ve az yemek yemeğe dikkat edin

   • İşlenmiş gıda türlerinden ve kafeinli içeceklerden olabildiğince uzak durun. Bu sayede karın ağrısı durumu ortadan kalkacak hatta alınan önlemler dâhilinde sağlıklı yaşamın kapılarını aralamış olacaksınız. 

    Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

   Karın ağrısında önem arz eden durumlar;
   • Ağrının yanı sıra nefes de değişimler gözlenmesi

   • Şiddetli, devamlı artış gösteren ve tekrarlayıcı özelliği olan ağrılar

   • Karın ağrısıyla beraber dışkıda kan oluşması

   • Karında gereğinden fazla şişlik olması ve gerginlik hali

   ]]>
   Karın Şişliği https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-sisligi.html Wed, 05 Dec 2018 10:14:10 +0000 Yemeklerin arkasından ortaya çıkan karın şişliği anormal bir durum değildir. Bazı zamanlarda çok sevdiğimiz gıdalara karşı aşırı istek duyarak doyulmuş olsa bile fazlaca yiyebiliriz. Bazen de harika bir sofrada her yemekten tad Yemeklerin arkasından ortaya çıkan karın şişliği anormal bir durum değildir. Bazı zamanlarda çok sevdiğimiz gıdalara karşı aşırı istek duyarak doyulmuş olsa bile fazlaca yiyebiliriz. Bazen de harika bir sofrada her yemekten tadarak karın şişliği yol açabiliriz. Bu gibi nedenlerde fazla yemeye bağlı olarak karın şişliği yaşanabilir. Ancak her yenilen yemekten sonra yenilen yemekler ile alakalı olmaksızın karın şişliği şikayetleri oluşuyorsa bu durum birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

  Karın şişliği tüketilen yiyeceklere, sindirim sistemine geçen yiyeceklerin yeteri kadar hızlı sindirimini engelleyen sorunlar dolayı oluşum gösterebilmektedir.

  Mide, kas yapısından oluşan ve güçlü bir esneme yeteneği olan bir organdır. Erişkin kişilerin midesi yaklaşık 1 litrelik hacmi kolaylıkla barındırabilir. Bu oran arttığı zaman mide esnek olduğu için genişleme olur, fakat oluşan genişleme karın şişliğine yol açabilir. Genellikle yemekleri fazla kaçırmak ve gaz problemleri nedeni ile çoğu kişi karın şişliği ile karşı karşıya kalabilmektedir.

  Çoğu insan karında oluşan şişliği gaz oluşmasına bağlayabilir. Aslında gaz oranı anormal değildir ve herhangi bir rahatsızlıktan dolayı gaz varmış gibi algılanabilir.

  Fazla karın şişliği daha çok bağırsakların işlevini tam olarak yerine getirmemesi sonucu oluşabilir. Bağırsaklarda en sık rastlanılan problemler irritabl bağırsak sendromu ve spastik kolan adı verilen durumlardır. Bu vakalarda bağırsak görevini tam olarak yerine getiremez ve bağırsak kaslarında kasılmalar yaşanabilir.

  Bağırsaklarda iltihaplara ve dolayısı ile daralma ve tıkanıklıklara neden olan divertikülit kron rahatsızlığı ve bağırsak kanseri vakalarında da karında şişlik yaşanır. Daha evvel karın bölgesinde cerrahi işlem geçirmiş kişilerde de bağırsaklarda yapışıklık oluşabilir ve bu yapışıklık karın şişliğine neden olabilir.

  Karın şişliğine neden olan bir başka faktör ise aşırı yağlı gıdaların tüketilmesidir. Mide fazla yağlı gıdaları daha geç boşaltır ve kişilerde şişkinlik hissi oluşabilir.

  Karın Şişliği
  Karın şişliği tanısı

  Gaz şikayetleri bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için karın şişliği şikayeti olan kişilerde öncelikle tanı konularak hastalıklar elenmelidir. Kişi beslenme alışkanlığını ve şikayetlerini karşılaştırılmalıdır. Tüketilen hangi gıdanın daha fazla gaza neden olduğu tespit edilmelidir.

  Hastada şayet laktoz yetersizliği tespit edilmişse hastaya bir süre süt ve süt ürünleri yasaklanır ve gözlem altına alınır. Karın şişliği vakalarında karında su toplanıp toplanmadığına ve bağırsaklarda herhangi bir iltihap durumu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Karında şişlik ve gaz problemi yaşayan kişi 50 yaşını geçmişse kalın bağırsak kanseri riski göz önünde bulundurulmalıdır.

  Karın şişliğinin tedavisi

  Karın şişliği herhangi bir hastalığa bağlı olmadan sadece gaza bağlı gerçekleşmişse beslenme değişikliği ve yanında ilaç tedavisi uygulanabilir. Doktorun tavsiye edeceği diyet ile sorun çözümlenebilir.

  Karın şişliği şikayetlerini en aza indirebilmek için aşırı yağlı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu sayede mide daha kolay boşalır ve gaz bağırsaklara daha çabuk ulaşabilir.

  Tüketilen her gıdanın gaza neden olabileceği ve gaz yapma oranı kişilere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle her kişiye uygulanacak diyet programları farklı olmalıdır.

  Karın şişliği eğer uygulanan diyet programları ile yok olmamışsa antiasitler ve sindirim enzimleri gibi bağırsakların çalışmasını kolaylaştıracak ilaçlar tavsiye edilebilir.
  ]]> Karın Ağrısı Tanı Ve Tedavi https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisi-tani-ve-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 11:19:29 +0000 Karın ağrısı tanı ve tedavi, birden başlayan karın ağrısıyla yaşanan rahatsızlık akut karın ağrısı olarak adlandırılır. Bu bağırsaklardaki iltihabik bir sorundan kaynaklanırsa, iştahsızlık ve buna eşlik Karın ağrısı tanı ve tedavi, birden başlayan karın ağrısıyla yaşanan rahatsızlık akut karın ağrısı olarak adlandırılır. Bu bağırsaklardaki iltihabik bir sorundan kaynaklanırsa, iştahsızlık ve buna eşlik eden bulantı ve kusma etkisiyle birlikte yaşanır. aniden başlayan karın ağrısı mutlaka detaylı olarak değerlendirilmelidir. Karın ağrısı bir haftayı aşarsa, bu durum akut karın ağrısı olarak kabul edilmez. Bu kronik karın ağrısı haline gelmiştir. Karın ağrısı bu bölgedeki organların hastalıkları nedeniyle oluşabilir. Yani bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Böbrek hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, üreme organlarının rahatsızlıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, diyabet, adet sancıları, kimyasal ve besin zehirlenmeleri, kalp krizi, akciğer iltihabı gibi hastalıklar karın ağrısına neden olabilir.

  Karın ağrısı başka hastalıkları çağrıştırır mı

  karnın sağ üst tarafında olan ağrılar safra kesesi, karaciğer, safra yolları ve ülser etkisiyle, sol üst tarafında olan ağrılar dalak, karın şah damarı ve pankreas etkisiyle oluşabilir. Göbeğin üstündeki ağrılar yemek borusu, on iki parmak bağırsağı ve midede olan reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Karında sol alt taraftaki ağrılar yumurtalık sorunları, kalın bağırsak iltihabı, idrar sorunları, karın şah damarı, apandisit ve dış gebelik gibi sorunlarda oluşabilir. Karında sağ alta taraftaki ağrılarda yumurtalık sorunları, apandisit, idrar sorunları, safra kesesi ve safra yolları, fıtık boğulması gibi rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Bu rahatsızlıklar hastanın muayenesinde ve yapılan tetkikler sonucunda tespit edilebilir.

  Karın Ağrısı Tanı Ve TedaviKarın ağrısı nasıl tedavi edilir

  Her karın ağrısı farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu nedenle gelişi güzel ilaç alınması tavsiye edilmemektedir. Fakat yemekten sonra başlayan, hafif derecede olan karın ağrısında elma suyu içmek, hafif buzlu su içmek, tost yemek gibi öneriler bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, karın ağrısının neden kaynaklandığı bilinmiyorsa, buna tanı konulmadıysa ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır.

  Karın ağrısında ne zaman doktora gidilmelidir

  • Şiddetli olan, tekrarlayıcı ve artan özellikte olan, sürekliliği olan ağrılarda
  • Hissedilen ağrı nedeniyle nefesin kesilmesi, kanama olması, baygınlık hissi, kusma ve ateş yükselmesi varsa
  • Ağrıyla birlikte dışkıda kan olması
  • Karın bölgesinde gerginlik ve şişkinlik olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

  Karın ağrısında uygulanacak tedavi yapılan tespite göre uygulanır. Apandisit gibi bir sorun tespit edilirse, hasta acil olarak ameliyata alınabilir, idrar yollarında bir sorun tespit edilirse ilaç tedavisi uygulanabilir.

  ]]>
  Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-siskinligi-ve-gazin-nedenleri.html Thu, 06 Dec 2018 04:20:30 +0000 Karın şişkinliği ve gazın nedenleri, bir çok insanın merak ettiği ve çoğu insanı rahatsız edebilecek seviyede olan bir rahatsızlıktır. Yemeklerden sonra şişkinliğin hissedilmesi gayet normal bir durumdur. Bazen çok sevile Karın şişkinliği ve gazın nedenleri, bir çok insanın merak ettiği ve çoğu insanı rahatsız edebilecek seviyede olan bir rahatsızlıktır. Yemeklerden sonra şişkinliğin hissedilmesi gayet normal bir durumdur. Bazen çok sevilen yiyecekleri aşırı şekilde doyulmuş olunsa bile yine de tüketilir. Bundan dolayı da çok yemek yemeye bağlı olarak karında şişkinlik görülebilmektedir. Ancak çok yemek yenilmesinde sonra oluşan şişkinlik dışında her yenilen öğünden sonra ne kadar yemek yenilmesine bağlı olmadan karın şişliği şikayeti var ise bunun birden fazla nedeni olabilir. Genel olarak karın şişliği ne türden bir yiyecek tüketildiğinde  ya da sindirim sisteminde yiyeceklerin olması gerektiği gibi ve hızlı bir şekilde sindirilmesini engelleyen problemlere dayanır. Mide çok büyük esneme kapasitesine sahip ve kaslardan oluşan elastik olan bir kesedir. Ortalama olarak yetişkin olan bir kişinin midesi yaklaşık olarak bir litrelik hacmi çok rahat bir şekilde taşıyabilmektedir. Yetişkin bir kişinin midesinin taşıyabileceği yaklaşık olarak bir litrelik oran aşıldığı zaman midenin esnek yapısı genişlemeye başlar ancak bu genişleme karın şişkinliği olarak kendini belli eder. Mide şişkinliği özellikle fazla yenilen yemek ve gazdan dolayı meydana gelmektedir. 

  Laktoz İntoleransı: İnce bağırsakların ürettiği laktaz enzimi, laktoz adı verilen süt şekerinin sindirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Laktoz intorelansı ince bağırsağın yeterince laktaz enzimi üretmemesi ve bundan dolayı da kişinin süt ve süt ürünlerini tükettiği zaman karın şişkinliği, mide krampları, gaz, ishal ve bulantı gibi benzeri belirtiler yaşanmaktadır. 

  Karın Şişkinliği Ve Gazın NedenleriÇölyak Hastalığı: Bu hastalığı olan kişiler arpa, çavdar ve buğdayda bulunan, gluten adı verilen proteini sindirmede zorluk çekmektedirler. Çölyak adı verilen bu hastalığın başlıca belirtileri ve nedenleri arasında karın ağrısı, aşırı şişkinlik ve ishal gelmektedir. Çölyak adı verilen bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak gluten adı verilen proteinli besinlerin tüketimini azaltarak önlem alınabilir. 

  İrritabl Bağırsak Sendromu: Yaygın sindirim sorunlarından biri olan irritabl bağırsak sendromunun kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte kötü ve düzensiz beslenme, stres ya da enfeksiyon gibi tetikleyiciler iritabl bağırsak sendromuna neden olmaktadır. İrritabl bağırsak sendromları belirtilerinin arasında kabızlık, ishal, karın şişliği,  bulantı, mide krampları ve gaz neden olmaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizler ve lifli yiyecekler tüketilmesi sindirim sorunlarını tetikleyen yiyeceklerden uzak durarak rahatsızlığın nedenleri en aza indirilebilir. 

  Sindirim Enzimleri Eksikliği: Yiyeceklerin sindirilmesi için sindirim sisteminde gerekli olan enzimler eksik ise bu durum yemeklerden sonra şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. Meyve ve sebzeler sindirim enzimleri bakımından zenginlerdir ancak pişirilmeleri sırasında meyve sebzeler bu özelliklerini kaybederler. Çiğ olan meyve ve sebzelerin beslenme sırasında ağırlık verilerek tüketilmesi enzim takviyesi alarak sindirim enzimlerini dengeleyebilir ve şişkinliği önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

  Hormonal Dalgalanmalar: Kadınlarda regl dönemi öncesi ya da hamilelik sırasında yaşanan hormon seviyesinde ki değişiklikler sindirim sistemini de etkilemektedir. Kadınlarda görülen hormonal değişiklikler sonucunda mide ve bağırsak hareketlerinin yavaşlaması durumu yiyeceklerin sindirim siteminde işlenmesinin yavaşlamasına anlamına gelir ve bu durumda kabızlık ile birlikte karın şişliğine neden olmaktadır.

  Kişilerin Yaşam Biçimi: Kişilerin yaşadığı stres ve kaygı gaz oluşumuna ve karın şişkinliğine neden olmaktadır: Bunun dışında stres ve kaygı mide yanması gibi sorunların oluşumunu]]> Karın Ağrısı Ve İshal https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisi-ve-ishal.html Thu, 06 Dec 2018 23:53:22 +0000 Karın ağrısı ve ishal, çoğu zaman birbiriyle bağlantılı olan, diğer yandan birbirinden bağımsız bir şekilde de gerçekleşebilen iki ayrı sindirim sistemi problemidir. Her karın ağrısı ishale sebep olmayacağı gibi, her ish Karın ağrısı ve ishal, çoğu zaman birbiriyle bağlantılı olan, diğer yandan birbirinden bağımsız bir şekilde de gerçekleşebilen iki ayrı sindirim sistemi problemidir. Her karın ağrısı ishale sebep olmayacağı gibi, her ishal de karın ağrısı yapmaz fakat genellikle ishal belirtileri arasında karın ağrısı da vardır. 

  Karın ağrısı, her yaşta görülebilen, aşırı gıda alımı, gaz sıkışması, tüketilen herhangi bir gıdanın sindirim düzenini bozması gibi birçok karın ağrısı nedenleri olan, karın bölgesinde hafif ya da yoğun, uzun ve ya kısa süreli ağrılar şeklinde karın ağrısı belirtileri olan bir rahatsızlık türüdür. Tek başına bir hastalık olarak görülmeyen karın ağrısı, çoğu zaman başka bir hastalık sonucu ortaya çıkabildiği gibi farklı bir hastalığın da belirtileri arasında yer alabilir ve ancak o hastalığın ortadan kaldırılmasıyla karın ağrısı tedavisi gerçekleştirilir. Kalp hastalıklarından, boşaltım organlarındaki rahatsızlıklara kadar pek çok hastalık türü karın ağrısına neden olabileceği gibi belirtileri arasında karın ağrısı yer alan diğer bir hastalık da ishaldir. 

  İshal de tıpkı karın ağrısı gibi her yaşta görülebilen, bağırsakların görevini yerine getirememesi sonucunda dışkının sıvı bir şekilde dışarıya atılması durumudur. İshalin nedeni viral enfeksiyonlardır ve enfeksiyon vücuttan atılana kadar ortalama birkaç gün ile bir hafta arasında sürebilir. Diğer ishal nedenleri ise fazla magnezyum ve C vitamini alımıdır. Çoğunlukla alınan besinlerden dolayı ortaya çıkan ishal, bağırsakların yiyeceklerdeki suyu vücuda kazandıramadan dışarıya atması sonucunda gerçekleşir. İshal herhangi bir belirti göstermeden gerçekleşebileceği gibi yoğun karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şeklinde de ishal belirtileri söz konusu olabilir. Hafif bir karın ağrısıyla başlayan ishal belirtileri, giderek şiddetlenen ağrı, midenin bulanması, dışkının sıvılaşması ve aynı zamanda kusma ile devam eder. 

  Karın Ağrısı Ve İshalİshal tedavisi; 
  • Bol sıvı tüketimi, 
  • Antibiyotikler, 
  • Çinko alımı, 
  • Düzenli beslenme
  • Hijyen ve temizlik ile gerçekleştirilir. 

  İki tip ishal çeşidi vardır. Bunlar; kronik ishal ve akut ishaldir.

  Akut ishal: çok sık görülen, genellikle yenen yiyeceklerin sebep olduğu, birkaç gün ile bir hafta arasında süren, çocuklardan, yetişkinlere herkeste hayatları boyunca en az bir kez ya da birden fazla gerçekleşebilen sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bol sıvı tüketmek ve beklemek hastalığın iyileşmesi için yeterli olacaktır. 

  Kronik ishal: Genellikle farklı bir hastalığın sebep olduğu, akut ishale göre çok daha nadir görülen, bağırsaklardaki parazitten, alkol tüketimine kadar pek çok farklı sebebi olan, tedavisi ancak kronik ishale sebep olan diğer nedenlerin, hastalıkların giderilmesiyle mümkün olabilir.
  ]]>
  Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir Mi? https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisinin-sebebi-psikolojik-olabilir-mi.html Fri, 07 Dec 2018 18:08:48 +0000 İnsan, akıl, ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. Üç unsur da, insanın bütün olarak sağlıklı ve dengeli bir kişilik olmasında önemlidir. Üçünden birinde oluşan bir problemin diğerlerini de etkilemesi kaçınılmazdır. Örneğin

  Doktorların çeşitli bedensel şikâyetlerle kendisine başvuranlara "Gerekli tüm tetkikleri yaptım, fakat bir sorun bulamadım. Sebebi psikolojik olabilir." demesi hiç de az rastlanan bir durum değildir. Bu durum çocuklarda da farklı değildir. Özellikle karın ağrısı, mide bulantıları ve baş ağrılarının sebebi psikolojik etkenler olabilir. Ancak genel olarak aileler, rahatsızlık sebebinin psikolojik olmasını kabul etmekte zorlanırlar. Psikolojik kaynaklı ağrıyı gerçek bir ağrı olarak değil, çocuğun numara yapması olarak algılarlar. Oysaki çocuk aynı şiddette ağrıyı hisseder ve etkilenir. Üstelik tanı konulmadığı için tedavi sürecinin başlatılmaması kişiyi umutsuzluğa düşürür, kimsenin kendisini anlamadığını düşünerek karamsarlığı ve içine düştüğü girdap artar.

  Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir Mi

  6-12 yaş dönemindeki çocuklarda okulların açılmasıyla beraber karın ağrısı, mide bulantısı şikâyetlerine sıkça rastlanmaktadır. Özellikle birinci sınıf öğrencilerinde, alışılmadık yeni bir sosyal ortama girmenin, anneden uzun süreli ayrılığın, birçok sorumluluğu üstlenmenin getirdiği anksiyetenin (kaygı) dışa yansımasıdır bu. Ara sınıflardaki çocuklarda ise performans kaygısı, sosyal fobi, yalnız kalma korkusu genel olarak bu ağrıların sebebi olabilir.

  Ailelerin, çocukların yaşadığı sıkıntıyı anlamaları ve destek olmaları çok önemlidir. Çocuğun hissettiği kaygıyı dile getirmesini teşvik etmek, onu etkin dinleyerek beraberce çözüm önerileri getirmek faydalı olacaktır. Kaygıyı artıracak herhangi bir beklenti içine girmemek önemlidir.]]> Mide Bulantısı Ve Kusma https://www.karinagrisi.gen.tr/mide-bulantisi-ve-kusma.html Fri, 07 Dec 2018 18:28:59 +0000 Mide bulantısı ve kusma, midedeki rahatsızlık durumundan oluşmaktadır. Mide bulantısı genellikle kusma takip eder. Kusma ise istemeyerek ya da isteyerek kişinin midesindekilerin ağız yoluyla dışarı çıkmasıdır. Mide bulantısı ve kusma, midedeki rahatsızlık durumundan oluşmaktadır. Mide bulantısı genellikle kusma takip eder. Kusma ise istemeyerek ya da isteyerek kişinin midesindekilerin ağız yoluyla dışarı çıkmasıdır.

  Mide bulantısı ve kusma bir hastalık olarak nitelendirilmezken birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır:

  • Hamileliğin başlangıç aşamalarında,
  • Seyahat esnasında ya da deniz tutması durumunda,
  • Yoğun ağrı ve strese bağlı,
  • Bazı ilaçlardan, idrar yolu hastalıkları ya da enfeksiyon durumunda,
  • Besin zehirlenmesi, fazla yemek yemek,
  • Beyin tümörü, beyin yaralanmaları durumunda,
  • Bazı kokulara karşı hassasiyet durumunda,
  • Bazı kanser türlerinde ve kalp krizinde,
  • Ülser sebebiyle ya da bazı psikolojik rahatsızlıklarında mide bulantısı ve kusma görülebilmektedir.

  Kusmanın sebepleri yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir örneğin çocuklarda kusmanın sebepleri genellikle viral enfeksiyon, süt alerjisi, seyahat hastalığı, besin zehirlenmesi, fazla yemek yemek, yüksek ateşe bağlı ya da öksürüktür.

  Mide Bulantısı Ve KusmaMide Bulantısını Engelleme Yolları

  • Yemeği hızlı yemek yerine yavaş yemelisiniz.
  • Gün boyunca küçük öğünler yemelisiniz.
  • Sıcak yiyecekleri koklamaktan kaçınılmalı ve soğuk ya da oda sıcaklığındaki besinleri tüketmelisiniz.
  • Sindirilmesi zor besinleri tercih etmemelisiniz.
  • Yemek yedikten sonra dinlenmek de önemlidir.

  Mide bulantısı esnasında yapılması gerekenler:

  • Başınız dik bir şekilde oturulmalıdır.
  • Çocuklarınıza yemek yerken oyun oynamalarına izin vermemelisiniz.
  • Tatlı içecekler içmek mide bulantısının kusmayla sonuçlanmasını engelleyebilmektedir.
  • Eğer hareket esnasındaysanız arabanın önüne gelecek şekilde oturmalısınız çünkü hızlı hareketleri tersten izlemek mide bulantısını tetiklemektedir.

  Yediğiniz ekstra yiyecekler sizi rahatsız ettiyse doğal yöntemlerle de bulantınızı geçirebilirsiniz. Zencefil kökünü ince dilimler halinde kestikten sonra 10-15 dk. kaynatın ve demlenmesi için 15 dk. oda sıcaklığında bekletin oluşan suyu balla karıştırıp için böylece yemek sonrası midenizi hafifleteceksiniz.

  Papatya çayı da mide sorunlarını ortadan kaldırmada önemli rol oynar. Bununla birlikte nane çayı akşam yemeğinden sonra tüketilmesi sonucu sindirim sisteminizi rahatlatır.

  Mide Bulantısı ve Kusmayla İlgili Ne Zaman Doktora Gidilmelidir

  • İshal varsa ya da kusma 24 saatten uzun süre boyunca devam ediyorsa,
  • Hamile olma riskiniz varsa ve mide bulantınız birkaç günden uzun sürmüşse,
  • Dehidrasyon ya da enfeksiyon durumlarında, evde yaptığınız nane limon gibi çözümler işe yaramamışsa,
  • Kusarken kan geliyorsa,
  • Ciddi boyutta baş ağrısınız varsa,
  • Çocuğunuz 6 yaşından küçükse ishal durumu ile birlikte birkaç saatten uzun süren kusma varsa,
  • 40 derece ve daha üstü ateş durumunda,
  • Hızlı ve düzensiz nefes alma durumunda doktora gidip muayene olmalısınız.

  Kusma Nasıl Tedavi Edilir

  • Kusma devam ettiği sürece katı yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
  • Doktorunuza başvurduktan sonra aldığınız ilaçlara ara verilmelidir.
  • Hamile kadınlarda sabah bulantısı durumunda yataktan kalkmadan önce yağsız bisküviler ya da yatmadan önce protein bakımından zengin atıştırmalıklar alınmalıdır.
  • Hamilelik sırasındaki baş dönmeleri ve bulantılar için bazı ilaçlar mevcuttur ancak ilaçları almadan önce doktoruna danışmanız oldukça önemlidir.
  • Kanser tedavilerine bağlı kusma durumlarında ise ilaçla tedavi mümkündür.
  ]]>
  Karın Yaralanmaları https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-yaralanmalari.html Sat, 08 Dec 2018 13:04:37 +0000 Karın yaralanmaları spor faaliyetlerinde çok sık oluşmaz ama sonuçları çok kötü olabileceğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur. Mesela attan düşmek veya çifte yemekle çok ciddi karın yaralanmaları olabilir. Ayrıca tüm temas sp
  Dalak yırtılması

  Dalak karında sol üst bölümde yer alır. Bir sporcuda karın yaralanması sonrası en sık dalak yırtılması görülür. Dalak yaralanması karına isabet eden doğrudan bir darbeye bağlı olabilir. Mesela bir bisikletçi düştüğü zaman bisikletinin gidonu karnının son tarafına şiddetle batabilir. Düşmeler veya çarpmalar çok şiddetli olup kaburgalar kırılarak da dalağı yaralayabilir. Dalak yırtılması diğer organ yırtılmalarında farklıdır. 
  Karnını şiddetli darbe almış tüm sporcularda dalak yırtılması olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca enfeksiyöz mononükleoz hastalığı geçirmiş olan sporcularda dalak yırtılma riski daha fazladır.

  Belirtiler
  Dalak ve çevresindeki kapsülün yırtılması ile karın boşluğunda kanama olur. Kanama karında ağrıya neden olur, kaslar sertleşir. Başlangıçta sadece karın ağrısı olur. Ama zaman geçip kaybedilen kan miktarı arttıkça şok belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Takriben 1 saat sonra nabızda hafifleme ve hızlanma başlar. Yüzü solar, terleme ve huzursuzluk artar. Kanama arttıkça belirtiler şiddetlenir ve bilinç kaybolur.
  Dalak kendisi zedelenir ama çevresindeki kapsül sağlam kalırsa kanama daha yavaş olur. Kanama yavaş yavaş dış kapsülü gerer. Dolayısı ile karına gelen darbeden 1-2 hafta gibi uzunca bir süre sonra, bir fiziksel aktivite sırasında birdenbire kapsül yırtılır. Vakaların %10-20 kadarında bu tehlikeli durum görülmektedir. 
  Karın Yaralanmaları
  Tedavi
  Eğer doktor muayenesi ve tetkiklerin sonuçlarına göre dalak yırtılması oluşmuşsa dalağın ameliyatla hemen çıkartılması gerekir. Dalağın çıkartılması daha sonraları önemli bir sorun yaratmaz.
  Bir darbeden sonra bulantı, karında veya sol omuz başında ağrı gibi bulgular devam ederse akla hemen dalak yırtılması gelmelidir.]]>
  Çocuklarda Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/cocuklarda-karin-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 20:19:25 +0000 Çocuklarda karın ağrısı, çok sık görülen bir hastalık olduğu gibi ebeveynleri de oldukça endişelendiren bir durumdur. Genelde aniden görülen karın ağrısı akut olarak değerlendirilirken, uzun süreli bir karın Çocuklarda karın ağrısı, çok sık görülen bir hastalık olduğu gibi ebeveynleri de oldukça endişelendiren bir durumdur. Genelde aniden görülen karın ağrısı akut olarak değerlendirilirken, uzun süreli bir karın ağrısı da kronikleşmiş bir hastalık olarak değerlendirilir. Her ne kadar masum nedenlere dayanan bir durum olarak algılansa da bazı durumlarda da zaman kaybedilmeden sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda karın ağrısı günlük tüketilen gıdalara bağlı olarak da gelişen bir hastalık olmaktadır. Çocuğun gün içerisinde fazla şekerli besinler tüketmesinin ardından tipik bir karın ağrısı durumu gerçekleşebilir. Ancak ender durumlarda ciddi hastalıkların ön belirtisi olarak da düşünülmektedir.

  Çocuklarda Karın Ağrısına Neden Olabilecek Bazı Hastalıklar

  • Apandist
  • Akut Gastroenterit
  • Kabızlık
  • Gaz sancısı
  • Fonksiyonel karın ağrısı
  • Barsak tıkanıklığı
  • Gıda zehirlenmesi
  • Ülser
  • Hepatit
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Ailevi Akdeniz ateşi
  • Çölyak hastalığı
  • Tümörler

  Çocuklarda Karın AğrısıTanı

  Çocuklarda karın ağrısı için hekime başvurulduğunda hastadan ilk olarak kan sayımı, idrar kültürü, biyokimyasal testler, karın ultrasonografisi ve ender durumlarda da tomografi istenilmektedir. Ancak ilk olarak yapılan karın röntgeninde mide bağırsak sorunları, tıkanmalar, delinme ve tümör gibi durumlar belli olabilmektedir. Şayet acil müdahale için gelen hastalardan ilk olarak idrar kültürü istenilir. Eğer idrar kültürü istenilen bilgiyi tam olarak vermez ise ardından karın filmi istenilir ve ciddi bir durum varsa filmde aranır. Eğer ki filmde istenilen bulgu algılamamış ise bu durum da hastanın tomografisine bakılır ve kesin sonuç elde edilir.

  Belirti Ve Bulgular

  Çocuklarda karın ağrısına neden olan ilk olay kabızlık sorunudur. Ancak sürekli görülen karın ağrısının altında da her zaman kabızlık sorunu aranmamalıdır. Eğer çocuk dışkılamaya bir günden az bir sürede çıkıyor ve azar, azar ama zorlukla dışkılama gerçekleştiriyorsa çocukta karın ağrısı durumu doğal görülmektedir. Bu durum için kabızlığı giderecek bir takım ilaçlar verilir ve ilaçların bitiminde tekrar doktor gözlemi istenilir.

  İshal, çocukların karın ağrısı yaşamasına neden olan diğer bir etkendir. Bu durum için doktor hastaya ilk olarak toz olan ve su ile karıştırılıp içilen bir ilaç önerisinde bulunacaktır. Hastanın ilaçları düzenli bir şekilde kullanmasının ardından karın ağrısı şikayeti ile birlikte ishal sorunu da ortadan kalkacaktır. Doktorlar, çocuklarda görülen karın ağrısı için kesinlikle ağrı kesici şurup ve ilaç verilmemesi taraftarıdır. Çocuğun karın ağrısının dinmesi için verilen ilaçlar olası bir hastalık durumun da olayı gizleyecektir ve ağrısını bir süre dindirecektir. Ancak ağrının neden olduğu etken verilen ilaçların maskeleme yapması sonucunda öğrenilemeyecek ve ileriki günlerde tekrar bir ağrı problemi gözlenecektir.

  ]]>
  Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisina-neden-olabilecek-hastaliklar.html Sun, 09 Dec 2018 03:16:23 +0000 Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar, Karın ağrısı başlı başına bir hastalık olarak görülmemelidir, karın ağrısı sadece bir belirti ve bir rahatsızlığın habercisidir. Özellikle gündelik hayatta bir anda başlay Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar, Karın ağrısı başlı başına bir hastalık olarak görülmemelidir, karın ağrısı sadece bir belirti ve bir rahatsızlığın habercisidir. Özellikle gündelik hayatta bir anda başlayan karın ağrılarına karşı hemen bir hekime başvurulmalıdır. Bu ağrıya maruz kalan bireylerin kendi istekleri doğrultusunda ağrı kesici ilaç içmesi sağlıklı bir olay değildir. Karın ağrısı toplum arasında en çok görülen rahatsızlık belirtilerindendir, en çok şikayetler bu ağrıların başlangıcında olmaktadır. Hemen hemen her yaşta ki bireyin yaşamış olduğu karın ağrısının bir çok nedeni olabilir. Fazla besin tüketilmesi, uykusuzluk, uygunsuz besin tüketimi ve basit enfeksiyon durumlarında karın ağrısına sebep olmaktadır.

  Karın ağrısı tek başına bir rahatsızlık değildir, bu ağrı sadece bir rahatsızlığın belirtilerinden biri durumundadır. Karın ağrısı bir çok nedene bağlı olarak yaşanabilir ve ortaya çıkabilir. Bazı rahatsızlıklar karın bölgesinde bulunan organlardan olmasa da karına etki edebilir ve karın ağrılarını ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan karın ağrılarına sebep olan rahatsızlıklara en büyük örneklerden birisi akciğerin alt kısımlarında oluşmuş olan enfeksiyonlardır. Akciğerde oluşan bu gibi enfeksiyonları zatürre olarak adlandırabiliriz. Zatürre rahatsızlığının etkileri öksürük ve buna benzer bulgulardır ancak bu etkilere karın ağrısı da eklenebilir. Bir başka örnek vermek gerekirse biraz daha ciddi bir rahatsızlık olan kalp krizi buna örnek olarak gösterilebilir. Kalp krizi esnasında sol omuz ve sol kola yansıyan göğüs ağrıları karın bölgesine de ulaşıp karın ağrıları ortaya getirebilir. Karında başlayan bu ağrıların şiddeti belirtisi olduğu rahatsızlıkların şiddeti ile aynı oranda olmayabilir. Bu olaya örnek olarak gaz sıkışması ve gastroenterit gibi basit tedavi yöntemleri ile geçebilecek yada kendi kendine de geçebilecek rahatsızlıklar kıvrandırıcı hale gelebilir ve şiddetli ağrılara sebep olabilir. Ancak bu olayların aksine daha ciddi olan kalın bağırsak kanseri ve erken dönemde teşhis edilen apandisit daha az şiddette karın ağrılarına neden olabilmektedir. 

  Karın ağrıları toksinlere, safra yollarına, böbrekte bulunan rahatsızlıklara, kadınlarda adet dönemlerine, idrar yollarında ki enfeksiyonlara, damar ve kalp rahatsızlıklarına, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak yollarındaki ülsere, kanser ve enfeksiyonlarına bağlı nedenlerden dolayı görülebilir. Sayılması mümkün olmayacak kadar rahatsızlığın belirtisi olduğu gibi bir çok nedenle de gelişmektedir. 

  Karın Ağrısına Neden Olabilecek HastalıklarKarın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Rahatsızlıklar
  • İdrar yollarında bulunan enfeksiyonlar
  • Gıda alerjisi
  • Besin zehirlenmesi
  • Kan hastalıkları
  • Aşırı derece meyve şekeri alımı
  • Kronik kabızlık
  • Parazitler
  • Çocuk rahatsızlıklarında sık görülen nedenler
  • Gastroenterit
  • Peptik ülser
  • Safra kesesi taşı
  • Safra kesesinde taşa bağlı olarak ortaya çıkan iltihaplar
  • Bebeklerde görülen gaz ağrıları
  • Gaz sıkışması
  • Endometriozis
  • Fıtık
  • Hazımsızlık
  • Böbrekte oluşan taşlar
  • Süt alerjisi
  • Adet kanamaları
  • Over kisti
  • Zatürre
  • Üst solunum enfeksiyonları
  • Pelvik inflamatuar hastalık
  Karın Ağrısında Hekime Başvurulacak Durumlar
  • Dışkıda kan görülmesi
  • Karın içinde gerginlik ve şişlik hali
  • Karın ağrılarının vücudun belli noktalarına yayılması
  • Aşırı şiddetli, tekrarlayıcı ve devam ederek artan karın ağrıları durumları
  • Karın ağrısı durumunda baygınlık hissi, kanama gibi durumlar, kusma, yüksek ateş hissedilmesi ve nefes kesintisi gibi durumlar
  ]]>
  Karın Ağrısı Sebepleri https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisi-sebepleri.html Sun, 09 Dec 2018 17:10:54 +0000 Karın ağrısı sebepleri, karın ağrısı göğüs ve kasık arasında her hangi bir alanda kendini gösteren bir ağrı türüdür. Karın ağrısı her yaşta insanın zaman zaman maruz kalabileceği bir ağrı türüdür. Ç Karın ağrısı sebepleri, karın ağrısı göğüs ve kasık arasında her hangi bir alanda kendini gösteren bir ağrı türüdür. Karın ağrısı her yaşta insanın zaman zaman maruz kalabileceği bir ağrı türüdür. Çoğu zaman oluşan ağrı hazımsızlık nedeni ile ortaya çıkabilir.

  Karın ağrısının şiddetli olmaması ciddi bir hastalığın habercisi olmayabilir anlamına gelmez. Bazen çok şiddetli bir ağrı hazımsızlık gibi basit bir sebepten oluşabileceği gibi bazen hafif bir ağrı çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

  Oluşan ağrının sebebini tespit edebilmek için ağrının oluştuğu ter önemli bir ipucudur. Karın bölgesinin Sağ üst, sağ alt, sol üst ve sol alt tarafı göz önünde bulundurularak ilk önce ağrının yeri belirlenir. Bu bölgelerde oluşum gösteren ağrılar o bölgelerde bulunan organlar ile yakından ilgili olabilir. Örneğin çok sık karşılaşılan apandisit ağrısı apandisitin yer aldığı karnın sağ alt kısmında oluşur. Gastrit ise daha üst kısımlarda bir ağrı ile kendini gösterir.

  Karın Ağrısı Sebepleri

  Karın ağrısı farklı derecelerde ve farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Önemli olan ağrının ne zaman acil olduğunu bilmektir. Bazı ağrılarda her hangi bir müdahaleye gerek kalmadan ağrının kendiliğinden geçmesi beklenebilir.

  Karın Ağrısı SebepleriKarın Ağrısının Yaygın Sebepleri

  • Kabızlık
  • Gaz
  • İshal
  • Gıda zehirlenmesi
  • Gıda alerjisi
  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Bağırsak iltihabı

  Karın Ağrısına Neden Olan Diğer Faktörler

  • Apandisit
  • Ülser
  • Diyabet
  • Bağırsak tıkanması
  • Hepatit
  • Crohn hastalığı
  • Mide yanması-reflü
  • Safra kesesi enfeksiyonu
  • Karın şah damar hastalığı
  • Böbrek üstü bezleri hastalıkları
  • Akciğer iltihabı
  • Kalın bağırsak iltihabı
  • Zatürre
  • Mide delinmesi
  • Mide, bağırsak kanserleri
  • Kalp krizi
  • Adet dönemleri
  • Dış gebelik
  • Sistit
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Kas gerilmesi
  • Yumurtalık kistleri
  • Endometriozis
  • Pankreas iltihabı

  Karın Ağrısı İçin Ne zaman Doktora Başvurulmalıdır

  • Karın ağrısı 2 günden daha uzun zamandır devam ediyorsa
  • Sık aralıklarla idrara çıkılıyorsa ve idrar yaparken yanma hissi oluşuyorsa
  • 4-5 günden fazla bir zamandır ishal şikayeti varsa
  • Ağrı ile beraber yüksek ateş varsa
  • Aşırı ve uzun süredir vajinal kanama varsa
  • İştah kaybı oluşmuşsa
  • Ani kilo kaybı yaşanmışsa hemen doktora başvurulmalıdır.

  Karın Ağrısı Hangi Durumlarda Acildir

  Karın ağrısına aşağıda sıralanan belirtiler ya da durumlar eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

  • Kısa süre önce kanser tedavisi olunmuşsa
  • Tuvalete çıkılamıyorsa ve beraberinde kusma yaşanıyorsa
  • Dışkıda kan varsa
  • Kan kusuluyorsa
  • Mide bulantısı ile birlikte küre kemiğinde ağrı hissi varsa
  • Karın ağrısı ani ve çok keskinse
  • Göbekte gerilme ya da şişme varsa
  • Kısa süre önce karın bölgesi ile alakalı ameliyat olunmuşsa
  • Nefes almakta zorluk yaşanıyorsa mutlaka en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

  Karın Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir

  • Aşırı yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Su tüketimine dikkat edilmelidir. Günde en az 2,5 litre su içilmelidir.
  • Sık aralıklarla azar azar yenmelidir.
  • Gaz ve şişkinlik yapan gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Lif oranı yüksek sebze ve meyveler ile beslenmeye özen gösterilmelidir.
  ]]>
  Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.gen.tr/karin-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 05:59:02 +0000 Ağrı toplumda en çok görülen şikayetlerden biri olup, karın ağrıları da hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Karın ağrısının birçok nedeni var. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve ba Ağrı toplumda en çok görülen şikayetlerden biri olup, karın ağrıları da hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Karın ağrısının birçok nedeni var. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlarda karın ağrısı sebeplerinin başında geliyor.

  Acıbadem Hastanesi Kadıköy Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, karın ağrısının önemli bir bulgu olabileceğini belirterek şöyle diyor:
  “Aniden yani, 6 saat içinde başlayan karın ağrısı ile karakterize karın hastalığı “akut karın” olarak anılmaktadır. Ağrıyı takiben 6 ile 12 saat içinde bulantı ve kusma olması genellikle mide-bağırsak sisteminde bir tıkanıklığın göstergesidir. Bağırsakta olan bir iltihabi bir olay ise kendisini iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Ani başlayan karın ağrısı olan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Bir haftayı aşan bir süredir karın ağrısı olan hastada ‘akut karın’ tablosu düşünülmez, ancak bu durum bir hekim tarafından araştırılmalıdır.”

  BİRÇOK HASTALIK, KARIN AĞRISINA NEDEN OLABİLİR!
  Karnın değişik bölgelerindeki ağrıları, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklar nedeni ile karın ağrısı oluşabiliyor. Sadece karın boşluğundaki organlar değilakciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısı yaratabiliyor.

  Prof. Dr. Taviloğlu, karnın farklı bölümlerinde hissedilen ağrıların farklı sebeplerden kaynaklanabileceğinin altını çizerek şöyle diyor:
  “Karın sağ üst bölümünde olan ağrılardan: karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde olan ağrılarının sebebi dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde olan ağrılarda yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla gelmelidir. Karın sol alt bölümünde olan ağrılarda: kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir. Karın sağ alt bölümünde olan ağrılarda: apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir.”]]>